Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye'nin İkinci Büyük Sulama Barajı Yükseliyor

Türkiye'nin ikinci büyük sulama projesi olan Silvan Barajı'nın 8,8 milyon metreküplük dolgu kapasitesinde 5 milyon metreküplük seviyeye ulaşılırken, tüm dolgu işlerinin bu yıl bitirilmesi hedefleniyor.

yapi.com.tr/AA
Türkiye'nin İkinci Büyük Sulama Barajı Yükseliyor

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük sulama yatırımı unvanını elde edecek Silvan Barajı'nın 8,8 milyon metreküplük dolgu kapasitesinde 5 milyon metreküplük seviyeye ulaşılırken, tüm dolgu işlerinin bu yıl bitirilmesi hedefleniyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı açıklamada, GAP'ın temel yatırımlarının başında sulama ve enerji projelerinin geldiğini söyledi.

GAP kapsamında irili ufaklı 15 barajın tamamlandığını, 7 barajın ise yapım çalışmalarının devam ettiğini belirten Aydın, bu kapsamda yapımı süren Silvan Barajı'nın, Atatürk Barajı'ndan sonra Türkiye'nin ikinci büyük sulama barajı olma özelliğini taşıdığını bildirdi.

Aydın, terör saldırıları nedeniyle barajın yapımında 2 yıl gecikme yaşandığını anımsatarak, "Bütünüyle kalkınmayı hedefleyen Silvan Projesi, 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşuyor. Projedeki Silvan, Pamukçay, Ambar, Kuruçay, Başlar, Kıbrıs, Karacalar ve Bulaklıdere barajlarının tamamlanmasıyla 7 milyar 300 milyon metreküp suyun depolanabileceği devasa bir kapasiteye sahip olacağız." dedi.

Silvan Projesi tamamlandığında Diyarbakır'da sulanan 1 milyon dekarın üzerindeki arazinin 2 kat daha artacağını vurgulayan Aydın, projeyle 305 binin üzerinde kişiye istihdam, ülke ekonomisine ise yıllık 1,2 milyar lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Aydın, Silvan Barajı'nın enerji ve sulama maksatlı olduğuna dikkati çekerek, tesisin kurulu gücünün 160 megavat, ortalama yıllık elektrik üretim kapasitesinin 681 gigavatsaat olduğunu, ancak sulama tesisleri işletmeye açılınca ortalama yıllık elektrik üretiminin 88,41 gigavatsaat civarında gerçekleşeceğini söyledi.

Avrupa'nın en yüksek ön yüzü beton kaplı barajı
Barajın, 8,8 milyon metreküplük dolgu miktarında 5 milyon metreküp seviyesine ulaşıldığını aktaran Aydın, şöyle devam etti:

"Silvan Barajı'nda günlük yaklaşık 10 bin metreküp dolgu yapılmaktadır. Baraj, 175,50 metre yüksekliği ve 8,8 milyon metreküplük dolgu hacmiyle ülkemizin ve Avrupa'nın en yüksek ön yüzü beton kaplı barajı olacak. Dolgu çalışmalarının 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. 2020 yılı sonunda da su tutulması hedeflenen Silvan Barajı göl alanı, su tutulduğu tarihten itibaren yaklaşık 2,5 yıl içinde dolacak. Silvan Barajı'nın tamamlanmasıyla da GAP'ın bölge genelindeki sulama hedeflerine ulaşılacak."

Aydın, Silvan Barajı yapımı çalışmalarında şu anda yüzde 58'i geçen fiziki gerçekleşme sağlandığına dikkati çekerek, yaklaşık 2 milyon 400 bin dekar tarım arazisinin bu barajla sulanacağını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ikinci-buyuk-sulama-baraji-yukseliyor_171695.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!