Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye’nin İklim Karnesi: Çok Kötü!

Lima’da İklim Değişikliği Performans Endeksi-2015 açıklandı. Türkiye karnesi “çok kötü” ülkeler arasında.

yapi.com.tr
Türkiye’nin İklim Karnesi: Çok Kötü!

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Dün Peru-Lima’da Germanwatch ile Küresel İklim Ağı-Avrupa’nın (Can Europe) birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi açıklandı. Karbon salımlarının yüzde 90’ından sorumlu 58 ülkenin değerlendirildiği rapor ile ülkelerin iklim değişikliği ile ilgili son performansları değerlendirildi. Türkiye listede “çok kötü ülkeler” kısmına girerek 51. oldu.

Kömür yatırımları azalıyor

İklim değişikliğini durdurmaya yetecek gerekli adımları atan ülke olmadığı için ilk 3 sıranın boş bırakıldığı listede, seragazı emisyonundaki azalma ve politikalarda gösterdiği ilerleme nedeniyle Danimarka 4, İsveç 5, İngiltere 6. sırayı alarak listenin en üstünde yer aldılar. 2015 endeksinde sürpriz yapan ülkeler ise Kıbrıs ve Fas oldu.

Öne çıkan konular ise şöyle;

>>Ekonomik büyüme için emisyon artışının doğru orantılı olması gerektiği iddiasını bu sene çürütüldü.

>>İklim değişikliği nedeniyle sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutmak için kömür rezervlerinin yüzde 80’inin toprakta kalması gerektiğini hatırlatan çalışmada, küresel kömür sektörünün pozitif büyüme özelliğini kaybetmeye başladığını raporda ifade ediliyor.

Fas ve Kıbrıs Örnek

Kıbrıs Cumhuriyeti sıralamada yükselirken, daha büyük bir ekonomiye sahip Fas ilk 10’a giren tek gelişmekte olan ülke oldu. Fas’ın 9. sıraya yerleşmesinde; sadece yenilebilir enerji hedefi koymayıp bu hedefi güneş ve rüzgar enerjisi ile desteklemesi, iklimle uyumlu gelişme planı, en büyük güneş yatırımına ev sahipliği yapması belirleyici oldu.

52. sıra ne demek

Türkiye’nin bu sene 2 sıra yükselerek 54’den 52. sıraya yükselmesini 350 Ankara’nın kurucularından Önder Algedik şöyle değerlendirdi; “2 sıra yükselmesinin asıl nedeni yenilenebilir enerjinin 2012’de öne çıkması. 2012 yılında yeni kömür santral açılmadı. Devreye giren yeni yenilenebilir enerji kurulu gücünün doğalgaz santrallerinden de fazla olması yenilenebilir yatırımlarını raporda öne çıkardı. Ancak, 2014’de ve geçen yıl eklenen yeni enerji santrallerin de böyle bir resim olmadığı için bu avantajı gelecek yıl kaybedeceğiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-iklim-karnesi-cok-kotu_126950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!