Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin İlk Kongre Vadisi Seneye Hazır

Avrupa'nın en büyük, Türkiye'nin ilk ve tek kongre vadisinin kurulacağı Kuşadası'nda temeli 2005'te atılan Kongre Merkezi (KOMER), 2008 turizm sezonuna hazır olacak.

Milliyet Gazetesi/Beste ÖNKOL
Türkiye'nin İlk Kongre Vadisi Seneye Hazır

ir süredir yapımına ara verilen Kuşadası'ndaki Türkiye'nin ilk ve tek Kongre Merkezi'ndeki (KOMER) inşaat çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2 milyon YTL ile projeye ortak (yüzde 5) olmasıyla kaldığı yerden yeniden başladı.

Avrupa'nın da en büyüğü olacak Kongre Vadisi'ndeki projenin ilk bölümünü oluşturan KOMER'in açılışı 2008 turizm sezonuna yetiştirilecek.

KOMER'in inşaattan sorumlu yönetim kurulu üyesi ve Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, otel, sosyal tesisler, villalar ve safari park gibi farklı bölümlerin yer alacağı Kongre Vadisi projesinin sadece KOMER kısmının 35 milyon YTL'ye mal olacağını söyledi.

Kongreci fazla harcıyor
Akdoğan, KOMER bünyesindeki 1300 kişilik 5 yıldızlı otel için uluslararası bir zincir ile anlaşmaya varılacağını belirterek, Kuşadası turizmini canlandıracak ve Türkiye kongre turizmine ivme kazandıracağını kaydetti. Akdoğan şöyle konuştu:

"Kongre Vadisi dört bölümden oluşuyor. Sadece Kongre Merkezi'nin yatırım tutarı 35 milyon YTL. İkinci bölümde sosyal tesisler, yemek üniteleri, anfi tiyatro ve villalar, üçüncü bölümde 600 odalı otel, dördüncü bölümde de 600 dönüm arazi üzerine kurulu safari park ve golf sahası yer alıyor. Projenin toplam maliyeti 250 milyon YTL'yi aşıyor."

Tatil amaçlı gelip konaklayan bir turistin ortalama 700 dolarlık harcamasına karşılık, kongre amaçlı gelen bir yabancının 2 bin dolar civarında harcamada bulunması, projenin bir an önce gerçekleşmesi konusunda Kuşadası turizmcilerini heyecanlandırıyor.

Fuat Akoğan konuyla ilgili şunları söyledi:
"Güven ortamının sağlandığı, alt yapısındaki eksiklerin tamamlandığı ilçemiz, dünya turizminde yükselen değer olmaya devam ediyor. Kruvaziyer turizmindeki artan potansiyelimiz ortada. Yabancıların mülk edinmesine olanak sağlayan yasanın kabulü, Kuşadası'na olan ilgiyi artırdı. Kongre Vadisi projesiyle Kuşadası uçuşa hazırlanıyor. Çok değil birkaç yıl sonra, ilçemiz dünya turizminin en önemli markalarından biri olarak Türk turizminde lokomotif görevi üstlenecek."

KOMER'in ortakları arasında, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Uluslararası Kongre Tesisleri İşletmeciliği A.Ş. (UKTAŞ), Aydın Özel İdaresi, Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Ticaret Odası, Liman Hizmetleri A.Ş. (LİMAŞ), Kültür ve Turizm Bakanlığı ile turistik tesisler bulunuyor.

Hedef, turizmde 'dünya markası'
KOMER'in, ilçeyi turizmde bir 'dünya markası' yapacağını söyleyen Akdoğan, "Sadece kongre merkezinde yıllık 150 - 200 milyon dolar gelir beklentimiz var. 12 bin kişilik oturma kapasitesine sahip olacak olan Avrupa'nın en büyük kongre merkezinde, her yıl 15 - 20 büyük kongreye ev sahipliği yapmayı planlıyoruz. Üstelik bu organizasyonlar, daha çok ölü sezonda gerçekleşecek" diye konuştu.

Türkiye'nin kongre turizminde yetersiz olduğuna dikkat çeken Akdoğan, en büyük merkez konumundaki İstanbul Lütfi Kırdar'ın 3 yılının dolu olduğunu belirterek, "Bu nedenle acele etmek istiyoruz. 35 milyon YTL'ye bu işi bitireceğimizi umuyoruz. Şimdiden gelen 4 - 5 bin kişilik uluslararası kongre talepleri, çalışmalarımızda bizi motive ediyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-kongre-vadisi-seneye-hazir_54801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!