Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye’nin İlk Mini Uydusu: Bilsat

Tübitak’ın geliştirdiği ve bazı modülleri Türkiye’de üretilen mini uydunun yapım çalışmaları, şubat ayında sona erecek. Türkiye’nin ilk mini

NTV-MSNBC
Türkiye’nin İlk Mini Uydusu: Bilsat

b>Tübitak’ın geliştirdiği ve bazı modülleri Türkiye’de üretilen mini uydunun yapım çalışmaları, şubat ayında sona erecek.
Türkiye’nin ilk mini uydusunun uzay yolculuğuna kısa bir süre kaldı. Montaj çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen çok amaçlı alçak irtifa uydusunun yapımı, Şubat ayında tamamlanacak ve uzaya fırlatılmak üzere Mart ayında Rusya’ya gönderilecek.
Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’na bağlı Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü’nün (BİLTEN) geliştirdiği proje çerçevesinde İngiltere Surrey Üniversitesi’nin Satellite Teknology Limited (SSTL) şirketiyle yürütülen mini uydu yapım çalışmaları, İngiltere’de tüm hızıyla sürüyor.
BİLTEN Müdürü Prof. Dr. Erol Kocaoğlan, yaptığı açıklamada, BİLSAT adını taşıyan uydunun çatısının oluşturulduğunu ve üretilen parçaların montaj işlemlerinin sürdüğünü, bu çalışmaların Şubat ayında sona ereceğini bildirdi. Fırlatma işlemleri için daha uygun olması nedeniyle uydunun Mart ayında Rusya’ya gönderileceğini belirten Prof. Dr. Kocaoğlan, fırlatma işleminin Temmuz ayında gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi.

2 MODÜLÜ TÜRKİYE’DE ÜRETİLDİ
Uydu projesinde Türk mühendislerin de görev aldığını, bundan sonraki mini uyduların Türkiye’de tasarlanarak üretilmesinin planlandığını vurgulayan Prof. Dr. Kocaoğlan, bu amaçla BİLTEN’de tasarım ve üretim birimlerinin kurulacağını kaydetti.
Uydu yapımında görev alan Türk mühendislerin çalışmaların tamamlanmasının ardından BİLTEN’e döneceğini söyleyen Prof. Dr. Kocaoğlan, bu mühendislerin uydu teknolojileri konusundaki çalışmalarını, kurulacak bu laboratuvarlarda sürdüreceklerini dile getirdi. Prof. Dr. Kocaoğlan, BİLTEN’deki laboratuvar kurma işlemlerinin Kasım ayında bitirileceğini ifade etti.
Prof. Dr. Kocaoğlan, projeyle Türkiye‘de küçük uyduların tasarım ve üretim sürecinin başlatılmasının amaçlandığını, bu amaç doğrultusunda uyduya yerleştirilecek kamera sistemi ile görüntü işleyen 2 modülünün BİLTEN‘de üretildiğini belirtti. Prof. Dr. Kocaoğlan, bu parçaların gerekli testlerin ardından uyduya monte edilmek üzere İngiltere’ye gönderileceğini dile getirdi.
Alçak irtifa uydusu BİLSAT’ın 686 kilometre uzaklıktaki yörüngeye yerleştirileceğini ve yaklaşık 120 kilogram ağırlığında olacağını ifade eden Prof. Dr. Kocaoğlan, uydunun uzaktan algılamada kullanılacağını söyledi.
Prof. Dr. Kocaoğlan, uydunun 12 ve 26 metre çözünürlükte veri toplayacağını, bu verilerin BİLTEN’de kurulacak uydu yer istasyonuna indirileceğini, buradan da ilgili kurumlara verileceğini ifade etti.

FELAKET İZLEME KONSORSİYUMU
Prof. Dr. Kocaoğlan, BİLSAT’ı uzaya gönderme hazırlıkları sürerken, diğer yandan aynı niteliklerde uydusu bulunan bazı ülkelerle de doğal afetlerde uydulardan ortak yararlanma konusunda protokol yapıldığını belirtti. Türkiye, Cezayir, Nijerya, Çin, İngiltere, Tayland ve Vietnam’ın katılımıyla 7 ülkenin “Felaket İzleme Konsorsiyumu” oluşturulduğunu kaydeden Prof. Dr. Kocaoğlan, bu ülkelerden birindeki olası afetlerde, diğer ülkelerin uydularından veri alınmasının öngörüldüğünü bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-mini-uydusu-bilsat_2145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!