Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye’nin İlk Şehircilik Uzmanı A. Aron Angel’i Kaybettik

Şehir Planlama mesleğinin gelişimine önemli katkılarda bulunmuş olan A. Aron Angel'i kaybettik. Angel’in cenazesi, bugün Neve Şalom Sinagogu'nda (Beyoğlu/İstanbul) saat 13.00’te düzenlenen törenden sonra Arnavutköy Ulus Musevi Mezarlığı'nda defnedildi.

yapi.com.tr
Türkiye’nin İlk Şehircilik Uzmanı A. Aron Angel’i Kaybettik NTV Yayınları - Dün&Bugün Belgeseli

EM>Görsel: NTV Yayınları - Dün&Bugün Belgeseli

Şehir Planlama mesleğinin gelişimine önemli katkılarda bulunmuş olan A. Aron Angel'i kaybettik. Angel’in cenazesi, bugün Neve Şalom Sinagogu'nda (Beyoğlu/İstanbul) saat 13.00’te düzenlenen törenden sonra Arnavutköy Ulus Musevi Mezarlığı'nda defnedildi.

Aron Angel, 1916 senesinde İstanbul’da doğdu. İstanbul’da Yüksek Mühendislik Mektebi’nde mimarlık ve mühendislik (bugünkü İTÜ) okudu. Daha sonra Prof. Henri Prost’un da vesilesiyle aynı anda Paris’te Ecole Spéciale d’Architecture’de (Özel Mimarlık Okulu) Mimarlık ve Sorbonne Üniversitesi’nde şehircilik okudu.

Çalışmalarına paralel olarak Türk mimarisi hakkında esaslı bilgi edinmek gayesiyle girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki öğrenimini 1942 senesinde tamamladı. Belediyede İstanbul’un planlarıyla meşgul olduğu sıralarda İstanbul Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Doktora bölümünde Bizantoloji tahsil etti (1945).

Paris’te bulunduğu yıllarda Profesör Pierre Lebourgeois, Prof. Auguste Perret ve Prof. Henri Prost’un atölyelerinde çalışan Angel, 1943 ve 1951 yılları arasında İstanbul Nazım Planı üzerine Prof. Henri Prost’la çalıştı. Bursa ve Yalova planlarında Prost’un muavini olarak görev aldı.

Aron Angel, Prost’un yanında çalışırken İstanbul Vali ve Belediye Reisi Lütfü Kırdar ile tanışarak İstanbul Belediyesine müşavir olarak atandı ve 1952 senesinde Prost ayrılana kadar ona muavinlik yaptı.

Belediyeden, nazım planı bürosu başındayken 1952 senedinde ayrıldı. Eminönü Belediyesinde imar ve planlama danışmanı (1987) Beyoğlu Belediyesi Danışmanı (1990) olarak görev yaptı.

‘İmparatorluk Başkentinden Cumhuriyet’in Modern Kentine: Henri Prost’un İstanbul Planlaması’ adlı kitapta Mathilde Pinon-Demirçivi’nin Aron Angel ile yaptığı röportajın sonunda Türkiye’nin ilk şehircilik uzmanı ‘şehirciliğin bugünkü durumunu’ şöyle yorumluyor;

“Artık Türkiye’de şehircilik yok, utanılacak bir şey. Ben bunu herkese açık açık söylüyorum. Herkes istediği yerde, istediği şekilde inşaat yapıyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-sehircilik-uzmani-a-aron-angeli-kaybettik_84059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!