Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin İlk ve Tek Yürüyen Merdiveni Löher’den

Türkiye’nin ilk ve tek yürüyen merdiven üreticisi olan Löher Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Yapı Ankara 2008 Fuarı için geldiği Ankara’da sektör temsilcileriyle buluştu. “Öncelikle yürüyen merdivenin Türkiye’de de üretilebileceğini ispat ettiğimiz ve ürettiğimiz merdivenleri yurt dışına satabildiğimiz için gurur

yapi.com.tr
Türkiye’nin İlk ve Tek Yürüyen Merdiveni Löher’den

ürkiye’nin ilk ve tek yürüyen merdiven üreticisi olan Löher Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Yapı Ankara 2008 Fuarı için geldiği Ankara’da sektör temsilcileriyle buluştu. Aslen İzmirli olan Löher ürettiği yürüyen merdivenleri yurt dışına da satarak büyük bir başarı yakaladı.

“Öncelikle yürüyen merdivenin Türkiye’de de üretilebileceğini ispat ettiğimiz ve ürettiğimiz merdivenleri yurt dışına satabildiğimiz için gurur duyuyoruz” diyen olan Löher Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Makine Mühendisi Mehmet Kara ile Ankara Fuarı’nda konuştuk.

Löher’i tanıyabilir miyiz?

Löher, 1967 yılında kurulmuş olan bir aile firmasıdır. Löher kendisini asansör ile büyüten ve kazandığını asansöre yatıran bir asansör firması iken, 2000 yılında alış veriş merkezlerinin sayısının artması nedeniyle bir karar aşamasına geldi. Löher ya yürüyen merdiveni portföyüne dahil ederek büyüyecek ya da küçülecekti. Biz yürüyen merdiveni de bünyemize katarak büyümeyi tercih ettik. Bu kararımızda müşterilerimizin asansörü ayrı bir firmadan yürüyen merdiveni ayrı bir firmadan almak istememeleri etkili oldu. Biz de 1999 yılında Türkiye Teknolojiyi Geliştirme Vakfı ve TÜBİTAK ile birlikte bir ar-ge çalışmasına başladık. İki yıl süren bu çalışmanın ardından ilk defa Türkiye’de yürüyen merdiven ürettik ve Hollanda’dan CE belgesini aldık.

Ürettiğiniz yürüyen merdivenleri yurtdışına da satıyorsunuz değil mi?

Evet, şu anda merdivenlerimizi Kazakistan, İran, Irak, Bulgaristan, Saraybosna ve Ukrayna’ya satıyoruz.

Sektördeki referanslarınız kimler?

Vatan Bilgisayar bizim müşterimizdir. Yeni bir mağaza açacakları zaman mağazayı kiralarlar ve bizi ararlar. Biz bir ay sonra merdivenlerini teslim ederiz. Bu Türkiye için çok önemli. Çünkü yurtdışından gelen merdivenler en iyi ihtimalle üç aydan önce gelemiyor. Anlık kararlarla hareket edilen Türkiye için bu kararlara yetişmek ve bir ayda merdiveni teslim etmek bizim en büyük avantajımız.

Şu anda Ankara’da yirmiye yakın yürüyen merdivenimiz çalışıyor. Yalova’da terminal binasında, İstanbul’da çeşitli özel alışveriş merkezlerinde, Ereğli’de, Uşak’ta İzmir’de Antalya’da, Adana’da bizim merdivenlerimiz var.

Yürüyen merdivenlerinizin özellikleri nedir?

İsteğe bağlı olarak hijyenik el bantları olan yürüyen merdivenler ya da renkli el bantları olan merdivenler sunabiliyoruz. Çünkü el bantlarını para gibi düşünebiliriz, her gün binlerce insan dokunuyor el bantlarına. Hijyenik el bantları plastik esaslı olduğu için deterjanlı bir bezle silindiğinde temizleniyor. Oysa araba lastiği yapımında da kullanılan kauçuk, yapısı itibariyle kirleri gözeneklerinde barındırıyor ve bunların temizlenmesi çok zor.

Peki, güvenliğe dair açılımlarınız neler?

Normalde yürüyen merdivenler EN 115 standardına bağlıdır ve yaklaşık 25 tane kontrol noktası barındırmaları gerekir. Tarak sıkışması olduğunda, merdivenin içine bir şey düştüğünde, parmak sıkışması durumunda sistem otomatik olarak kendini durdurmalıdır. Bunlar bizim merdivenlerimizde rahatlıkla sağlanabiliyor. Zaten merdivenlerimiz PLC kontrollüdür ve herhangi bir sinyal geldiği zaman otomatik olarak merdiven durur. Sonra da bir yetkili servis elemanı tarafından kontrol edilir.

Türk Ekonomisine katkılarınızdan bahsedebilir miyiz?

Türkiye’de 100 bin 100 bin dolar seviyesinde olan satış rakamlarının, şu anda 40 bin dolarlara kadar düşmüş olması bizim haklı bir gururumuz. En azından Türkiye’de bulunan dövizin yurtdışına kaçmasını engelledik. Bunun bile Türkiye’ye katkı sağladığını düşünüyor ve mutlu oluyoruz.

Hedeflediğiniz rakamlara ulaşabildiniz mi, peki?

Aslında beklediğimiz satışları yakalayamadık. Bunda da büyük ölçüde yurtdışından gelen firmalar ve Uzakdoğu’nun rekabetçi politikası çok etkili oldu. Devlet iştiraklerine, hava alanlarına ya da belediyelerin yaptığı tramvay ve metro sistemlerine girmekte sıkıntı çeksek de özel şirketlere ve alışveriş merkezlerine rahatlıkla girebiliyoruz.

Kısa vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle yürüyen merdivenin Türkiye’de üretilebileceğini ispat ettiğimiz ve ürettiğimiz merdivenleri yurt dışına satabildiğimiz için gurur duyduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Bu bizim için çok güzel bir kazanç.

160’a yakın personelimizin çalıştığı 5000 metrekarelik fabrikamız bize artık yetmiyor. Dolayısıyla 25 dönümlük bir arsa daha alıp orayı tamamen merdiven üretimine ayırmak istiyoruz. Amacımız bu işte çok daha iyi olmak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-ve-tek-yuruyen-merdiveni-loherden_64199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!