Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin Nüfusu 2040'tan Sonra 'Yaşlı Nüfus' Olacak

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque, '2050'ye Doğru Nüfusbilim ve Yönetim' araştırma projesi kapsamında hazırlanan 'İş Gücü Piyasasına Bakış', 'Sosyal Güvenlik (emeklilik) Sistemine Bakış' ve 'Sağlık Sistemine Bakış' raporlarını kamuoyuyla paylaştı.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin Nüfusu 2040'tan Sonra 'Yaşlı Nüfus' Olacak

p>Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysıt Tansel tarafından hazırlanan 'İş Gücü Piyasasına Bakış' raporunda, 2010-2050 dönemine ilişkin iş gücüne katılım, istihdam ve işsizlik ile ilgili öngörüler sunuldu. Raporda düşük, orta ve yüksek düzeyde üç farklı senaryo hazırlandı. Senaryolar hazırlanırken, ekonomik büyüme oranları (düşük düzey senaryo için yüzde 3, orta düzey için yüzde 5 ve yüksek düzey için yüzde 7), okul öncesi eğitim dahil okullaşma oranları, asgari emeklilik yaşı, çocuk bakım hizmetlerinin erişilebilirliği, büyümenin istihdam yaratma kapasitesinin göstergesi olan esneklik katsayısı gibi kriterler dikkate alındı.

Prof. Dr. Tansel'in hazırladığı raporda yer alan 2023 ve 2050 yılları arasındaki tahminleri şöyle:

''Toplam iş gücüne katılım oranı 2023'te düşük, orta ve yüksek senaryoda sırasıyla yüzde 50,9, yüzde 53,6 ve yüzde 55.4 olacak. 2050'de ise toplam iş gücüne katılım oranı düşük, orta ve yüksek senaryolarda sırası ile yüzde 54,1, yüzde 62,5 ve yüzde 68,1 oranında gerçekleşecek. 2023'te toplam istihdam oranı düşük, orta ve yüksek senaryolarda sırası ile yüzde 44,8 yüzde 47,8 ve yüzde 49,9 olarak öngörüldü. 2050'de ise istihdam oranı düşük, orta ve yüksek senaryolarda sırası ile yüzde 47,6, yüzde 57,2 ve yüzde 63,5 olacak. Söz konusu senaryolara göre büyümenin istihdam yaratma kapasitesini gösteren esneklik katsayısı 2010-2050 dönemi için ortalama olarak yüzde 40-50 aralığında gerçekleşecek.''

Rapora göre, işsizlik oranları 2023'te düşük, orta ve yüksek senaryolarda sırası ile yüzde 12,1, yüzde 10,8 ve yüzde 10 olacak. 2050'de ise toplam işsizlik oranları düşük, orta ve yüksek senaryolarda sırası ile yüzde 12, yüzde 8,5 ve yüzde 6,7 düzeyinde seyredecek. Üç senaryodan orta düzey senaryonun gerçekleşme olasılığının diğer iki senaryoya göre daha yüksek olduğunun belirtildiği raporda, politika önerileri olarak kadınların ve gençlerin istihdama katılımına işaret edildi.
     
Raporda, ''Kadınların çalışma hayatına katılımını kolaylaştırıcı bir etken olan çocuk ve yaşlı bakım mekanizmaları ve okul öncesi eğitim yaygınlaştırılmalı. Eğitim politikaları iş gücünün niteliğini ve istihdam edilebilirliğini artıracak şekilde planlanmalı. İş gücüne olan talebin artması için makroekonomik istikrarın sağlandığı kuvvetli ekonomik büyüme ve yatırımların artması sağlanmalı'' denildi.
    
Kadınların iş gücüne katılım oranı yükseltilmeli
    
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Sayan, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Alper ile Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağatay Değer'in hazırladığı 'Sosyal Güvenlik (emeklilik) Sistemine Bakış' raporunda da nüfus yaşlanmasının sosyal sigorta finansman dengelerine etkisi ele alındı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-nufusu-2040tan-sonra-yasli-nufus-olacak_103146.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!