Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları Tehdit Altında

Türkiye yüzölçümünün yaklaşık yüzde 19’unu oluşturan önemli doğa alanlarının yüzde 80’inin, hiçbir koruma statüsü bulunmuyor. Doğa Derneği S

NTV-MSNBCb>Türkiye yüzölçümünün yaklaşık yüzde 19’unu oluşturan önemli doğa alanlarının yüzde 80’inin, hiçbir koruma statüsü bulunmuyor.

Doğa Derneği Sıfır Yok Oluş Kampanyası Danışmanı Esra Başak, “Yanlış su politikalarının doğurduğu baskılar, alanların sürekli tarıma açılması ve barajlar başta olmak üzere büyük sulama çalışmaları, doğa alanlarını tehdit eden başlıca faktörleri oluşturuyor” dedi.

Esra Başak, bugüne kadar Türkiye’de tanımlanan 266 önemli doğa alanının (ÖDA), toplam 14 milyon 894 bin 169 hektarlık bir alanı kapladığını söyledi.
Türkiye yüzölçümünün yaklaşık yüzde 19’unu oluşturan ÖDA’ların yüzde 80’inin henüz hiçbir koruma statüsü olmadığını, korunan alanların da etkili bir şekilde yönetilemediğini savunan Başak, tüm ÖDA’ların, zaman içerisinde uygun bir koruma statüsüne kavuşturulması ve AB’nin “Kuşları Koruma Yönetmeliği” ile “Habitatları Koruma Yönetmeliği” kapsamında, “Natura 2000 Doğal Alanlar Ağı”na dahil edilmesi gerektiğini bildirdi.

Yeryüzünde başka hiçbir noktada yaşamayan ve nesli tehlike altında olan bir ya da daha çok canlı türü bulunan alanların “Sıfır Yok Oluş Alanları (SYO)” olarak tanımlandığını kaydeden Başak, bitki, balık, kelebek, memeli, sürüngen ve amfibi türleriyle ilgili verilerin büyük kısmının bir araya getirilerek yapılan çalışmayla Türkiye’de 95 SYO belirlendiğini bildirdi. “Yanlış su politikalarının doğurduğu baskılar, alanların sürekli tarıma açılması ve barajlar başta olmak üzere büyük sulama çalışmaları, doğa alanlarını tehdit eden başlıca faktörleri oluşturuyor” diyen Başak, tüm ÖDA’ların sürdürülebilirlik esaslarına göre kullanılması, ayrıntılı çalışmalar yapılarak, içinde yer alan çekirdek koruma bölgelerinin belirlenmesi gerektiğini dile getirdi.

ÖDA’ların en çok yer kapladığı ve yüzde 65’le koruma boşluğunun en az olduğu bölgenin İç Anadolu, yüzde 92’yle koruma boşluğunun en çok olduğu bölgenin ise Doğu Anadolu Bölgesi olarak belirlendiğini ifade eden Başak, bir yılda 19, en geç iki yıl içinde de 47 alanın tamamı ya da bir bölümünün, kapsamlı bir koruma planı uygulanmadığı takdirde geri dönüşsüz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağına dikkati çekti.

18 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİ İMZALADI
Başak, şöyle konuştu: “Doğa Derneği olarak başta önemli doğa alanlarının korunması ve insanların bu alanlar hakkında yeterli bilgiye ulaşmasını sağlanmasına yönelik olarak şubat ayında başlattığımız Sıfır Yok Oluş Kampanyası’nı, 18 binin üzerinde kişi imzaladı. Kampanya kapsamında biriken imzaları düzenli aralıklarla Başbakan, Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, 81 ilin valisi ve İçişleri Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne iletmekteyiz. Amacımız, kampanya faaliyetleri renklendikçe, atılan imzaların da çoğalması.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-onemli-doga-alanlari-tehdit-altinda_18564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!