Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'ye Geç Kalan Yılda % 50 Kaybeder

Ernst&Young Türkiye'nin yeni Başkanı Mustafa Çamlıca yabancı sermayeye seslendi: Türkiye yatırımlarınızda ertelediğiniz her 1 yıl size yüzde 50 zarara patlar.

Sabah Gazetesi
Türkiye'ye Geç Kalan Yılda % 50 Kaybeder

Önümüzdeki 20 ila 50 yıllık süreçte dünya ekonomisine yön vereceği ilan edilen BRIC ülkelerine (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin), Türkiye'nin de içinde bulunduğu üç yeni ekonominin katılması birçok şirketin planlarını yenilemesine neden oldu. Endonezya ve Meksika'yla birlikte 2008 krizi sonrasının "parlak çocuğu" ilan edilen Türkiye, uluslararası denetim, vergi ve yönetim danışmanlığı şirketi Ernst&Young (E&Y)'ı da yeniden yapılanmaya yöneltti. Yeni yapılanmayla birlikte şirketin Türkiye Başkanı olan Mustafa Çamlıca, Türkiye'nin büyük bir potansiyel içerdiğini ve yabancı şirketlerin her geçen gün Türkiye'yle ilgili daha çok soru sorar hale geldiğini vurguladı.

2004 yılından bu yana E&Y olarak yabancı yatırımcıları Türkiye konusunda geç kalmamaları için uyardıklarını anlatan Çamlıca, "Krizle birlikte Türkiye adı uluslararası toplantı ve yatırımlarda daha çok anılmaya başladı" dedi. Türkiye'de doğru yatırımın fiyatının sürekli katlandığını belirten Çamlıca, Diageo'nun Mey İçki'yi satın almasının bunu doğrulayan bir örnek olduğunu vurguladı. "Son 10 yılda Türkiye'ye yatırım yapıp kaybeden kim var? "diye soran Çamlıca şunları kaydetti: "Doğru yatırımlar hep katlanarak kazandırıyor. Biz yabancı müşterilerimizi uyarıyoruz. Türkiye'ye yatırım için bir yıl geç kalırsanız yüzde 50 kaybedersiniz, iki yıl gecikirseniz yüzde 100. Yani her yıl yüzde 50 kayıp anlamına gelir."

Yüzde 20 büyüyecek

E&Y, önümüzdeki dönemde sektörün üzerinde büyüme hedefliyor. 2009-10 döneminde yüzde 10 büyüme kaydeden şirket, bu yıl yüzde 15-20 arasında büyüme rakamı yakalamaya odaklanmış. Önümüzdeki beş yıl içinde yıllık yüzde 25 büyüme beklediklerini belirten Mustafa Çamlıca, İMKB'deki mevcut performanstan da son derece memnun: "İMKB'de pazar değeri olarak en büyük ilk 30 şirketin yüzde 40'ını biz denetliyoruz. En yakın rakibimiz olan PwC ise yüzde 9'da kalıyor."

Yeni yatırımla geliyoruz

Ernst&Young'ın uzun süredir Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle Türkiye'yi bir AB üyesi ülke olarak kabul ettiğini belirten Mustafa Çamlıca, global krizle birlikte Türkiye'nin "sınıfın parlak öğrencisi" olarak sivrildiğini ifade etti. Bu durum şirket merkezini Türkiye'ye daha çok yatırım yapılması ve yeni hizmet alanlarıyla girilmesi yönünde karar almaya götürmüş. "Danışmanlık hizmetlerimiz çeşitlendi. Nükleer santral konusundaki danışmanlarımızı buraya kaydırdık. Düne kadar bu mümkün değildi" diyen Çamlıca, her alanda lider danışmanlık şirketi olma hedefi doğrultusunda da 100 yeni eleman işe aldıklarını belirtti. Türk Ticaret Kanunu, denetim, küresel ısınma, halka açılmalar, birleşme ve satın almalar (M&A) ve transfer fiyatlandırması konularının asli hizmet başlıkları olarak belirlendiğini anlatan Çamlıca, özellikle halka açılmalar ve transfer fiyatlandırması konusunda Türkiye'de yeni gelişmeler olacağının altını çizdi. Transfer fiyatlandırması konusunda dünyanın en iyi uzmanlarından birini Amerika'dan transfer ettiklerini anlatan Çamlıca, "Türk vatandaşı olan bu ismi dünya bir otorite olarak kabul ediyor ancak adını Mayıs ayında açıklayacağız" ded

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeye-gec-kalan-yilda--50-kaybeder_86186.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!