Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'ye Özel Kyoto Protokolü

Bakan Eroğlu, Kyoto'yu imzalamayan ABD ve Türkiye'nin kaldığını ve 160 ülkenin taraf olduğunu belirterek, "Bizim taraf olmamamız birtakım sıkıntılar meydana getiriyordu. Yapılan görüşmelerde biz 'özel şartlarımızın dikkate alınması kaydıyla' maddesini koydurduk. Dolayısıyla bu bizim için rahatlatıcı oldu. Ve 1990 yılındaki emisyon miktarına göre

CNN TürkÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin, Kyoto'dan önce Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçevesi Anlaşması'nı imzaladığını, ancak Kyoto Protokolü'nü birtakım mükellefiyetler yüklediği gerekçesiyle imzalamadığını söyledi.

Bakan Eroğlu, Kyoto'yu imzalamayan ABD ve Türkiye'nin kaldığını ve 160 ülkenin taraf olduğunu belirterek, "Bizim taraf olmamamız birtakım sıkıntılar meydana getiriyordu. Yapılan görüşmelerde biz 'özel şartlarımızın dikkate alınması kaydıyla' maddesini koydurduk. Dolayısıyla bu bizim için rahatlatıcı oldu. Ve 1990 yılındaki emisyon miktarına göre azaltım ya da başka ülkelere bu konuda destek mecburiyetimiz ortadan kalktı" dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla oluşturulan İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu'nda, Kyoto'ya taraf olmanın ne getirip ne götürdüğünün ele alındığını bildiren Eroğlu, "Neticede taraf olmamızın şu anda 2012 yılın sonuna kadar bize herhangi bir mükellefiyet yüklemediği, zaten bizim özel şartlarımızın olduğu ve en azından Kopenhag ve Varşova'da yapılacak görüşmelerde müzakere masasına oturmak için buna taraf olmamızın faydalı olacağı anlaşıldı.
 
Geçtiğimiz cuma günü ben bir yazı ile Dışişleri Bakanlığı'na ben yazıyı gönderdim. Pazartesi günü de bakanlar Kurulu'nda görüşüldü. Kurula arzettim ve taraf olmamızın uygun olduğu anlaşıldı ve Başbakanlık tarafından da perşembe günü yüce Meclis'e sevk edildi" diye konuştu.
 
Hayırlı olmasını temenni eden Eroğlu'nun konuşması salondaki alkışlarla kesildi. "Taraf olmamız gerekiyordu" diyen Eroğlu, şöyle devam etti:
 
"Diğer ülkelerden 'Niye taraf olmuyorsunuz? İklim değişikliğinin ehemmiyetini kavrayamıyor musunuz, hiçbir mükellefiyet almayacak mısınız?' şeklinde sorulara muhatap oluyorduk" Bakan Eroğlu, Türkiye'nin bugüne kadar Kyoto içerisinde yer almamış olmasına rağmen bir çok alanda çevre hakkında faaliyetler yürüttüklerini ve özellikle yenilenebilir enerji alanında çalışma yaptıklarını anlattı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeye-ozel-kyoto-protokolu_61977.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!