Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

'Kongre Vadisi, SİT Alanı...

TÜRSAB "Açıkhava Kapansın" Diyor, Mimarlar Karşı Çıkıyor

İstanbul Belediyesi, Harbiye'de Kongre Vadisi yapmak için ihaleye çıkıyor. Proje için Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkılması, Açıkhava Tiyatrosu'nun üstünün kapatılması öngörülüyor.

Milliyet Gazetesi/Fehim GENÇ
TÜRSAB "Açıkhava Kapansın" Diyor, Mimarlar Karşı Çıkıyor

stanbul Harbiye'de yer alan Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, Muhsin Ertuğrul Sahnesi ve Radyoevi'ni kapsayan 'Kongre Vadisi' projesi için yarın ihaleye çıkılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleye göre, Harbiye'nin bir kongre vadisine çevrilmesi planlanıyor.
Bu kapsamda Açıkhava Tiyatrosu'nun üstünün kapatılması, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkılarak yerine yenisinin yapılması ve Radyoevi'nin de müzeye çevrilmesi hedefleniyor.

İstanbul Belediyesi'nce düzenlenen ihale öncesinde bölgede yapılacak değişiklikler tartışma yarattı. Kongre Vadisi fikrini ortaya atan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Açıkhava Tiyatrosu'nun kış aylarında da kullanılabilmesi amacıyla açılıp kapanabilen bir sistem kurulmasını önerdi.

Açılır-kapanır sistem
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Açıkhava Tiyatrosu'nun yalnızca yaz aylarında aktif olarak çalıştığını vurgulayarak, tiyatronun üstünün kapatılması isteklerinin gerekçesini şöyle açıkladı: "Açıkhava Tiyatrosu'nun üzeri otomatik açılır-kapanır bir sistemle kapatılmalı ve iç düzenlemesi iyileştirilmeli. Açıkhava konserlere ev sahipliğine devam ederken bir yandan da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ne ek kapasite yaratmalı."

Kongre Vadisi projesi için konsept bir tasarım hazırlayan Arima Mimarlık'ın sahibi Erol Kuzubaşıoğlu ise Açıkhava'nın tescilli bir yapı olduğunu vurgulayarak üstünün hiçbir şekilde kapatılmayacağını söyledi. Kuzubaşıoğlu, "Adı üstünde Açıkhava Tiyatrosu, üstü kapatılırsa Açıkhava olur mu?" dedi.

Kuzubaşıoğlu, Açıkhava Tiyatrosu'nun önündeki yolun yayalaştırılarak yeni bir meydan haline getirileceğini, araç trafiğinin ise yeraltına kaydırılacağını söyledi. Kuzubaşıoğlu, detayları şöyle anlattı:

"Açıkhava ile Muhsin Ertuğrul Sahnesi arasında kalan yeşillik yamaç aynen korunacak. Bölgenin altına 1200 araçlık bir otopark yapılacak. Açıkhava'nın karşısında bir çeşme var. Bu çeşmenin aslı 'iki yüzlü'ymüş. Bir yüzü Beşiktaş'tan sökülerek buraya getirilmiş. Diğer yüzü belediyenin bir deposundaymış. O yüzünü de bulursak bu 'iki yüzlü çeşme'yi eski görkemiyle meydanın görünür bir yerine bir anıt olarak koymayı planlıyoruz."

Muhsin Ertuğrul İttifakı
Tiyatro yazarları ve sanatçıları, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkımının durdurulması için 'Muhsin Ertuğrul İttifakı' kurdular. Tiyatrocular, 2009'da yapılacak IMF toplantısı gerekçe gösterilerek tiyatro binasının yıkılmak istenmesine tepki gösterdiler.

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nurullah Tuncer, "IMF toplantısı bu işe bahane ediliyor. Muhsin Ertuğrul'a bundan büyük hakaret olamaz" dedi. CHP'li meclis üyeleri de daha önce ihale kararına resmi yolla itiraz ettiklerini hatırlatarak, hukuk kurallarının çiğnendiğini öne sürdü. CHP İstanbul İl Başkanı Şinasi Öktem, ihaleyi bir skandal olarak nitelendirerek, "Bu konuda itirazımız var, koruma kurullarından daha görüş alınmamış. Bu acele niye?" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tursab-acikhava-kapansin-diyor-mimarlar-karsi-cikiyor_53192.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!