Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turusgaz'ın Etkisi Bitti Gama Ortaklıktan Çekildi

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı 8 milyar metkeküp doğal gaza aracılık eden Turusgaz'ın ortaklarından Gama, hisselerinin yüzde 15'ini BOTAŞ'a, yüzde 5'

Sabah
Turusgaz'ın Etkisi Bitti Gama Ortaklıktan Çekildi

b>Türkiye'nin Rusya'dan aldığı 8 milyar metkeküp doğal gaza aracılık eden Turusgaz'ın ortaklarından Gama, hisselerinin yüzde 15'ini BOTAŞ'a, yüzde 5'ini de Gazprom'a devrederek ortaklıktan çekildi.

Devirle birlikte Gazprom ve BOTAŞ, şirket hisselerini yarı yarıya paylaşmış oldu. Böylece her iki grubun da payları yüzde 50-50'de eşitlendi. Ancak Gama'nın ortaklıktan çekilmesi, Turusgaz'ın işlevinin hemen hemen bittiği bir döneme geldi. Çünkü genel kurulda, Turusgaz'ın, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı gazda aracılık edeceği miktar da 8 milyar metreküpten 700 milyon metreküpe düşürüldü.

Bu karar ile birlikte Turusgaz'ın, 7.3 milyar metreküp gazı taşıma hakkı Gazprom'a verildi. Hisselerinin yüzde 35'i BOTAŞ'a, yüzde 45'i Gazprom ve yüzde 20'si de Gama'ya ait olan Turusgaz'ın geçen ay yapılan genel kurulunda, ortaklık yapısı değişmiş oldu. Bir dönem kime ait olduğu açıklanmayan hamiline yazılı yüzde 4.4 hisse ile tartışmalara da konu olan Turusgaz'da, Gama'nın yüzde 15 hissesini BOTAŞ, yüzde 5 hissesini Gazprom devraldı.

Bu arada geçen yılı 31.4 trilyon lira kârla kapayan Turusgaz, kârının 9.5 trilyonunu vergi olarak ödeyecek. Şirketin yasal yedek akçe ve gelir vergisi olarak ayrılacak bölümden sonra kalan 19.1 trilyon liralık kârı, ortaklara temettü olarak dağıtılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turusgazin-etkisi-bitti-gama-ortakliktan-cekildi_10312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!