Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TÜSİAD'ın Kopenhag Değerlendirmesi: Türkiye COP 16'ya Kadar Olan Süreci İyi Değerlendirmeli

Yazılı bir açıklama yaparak COP 15 İklim Zirvesi'ni değerlendiren TÜSİAD, Haziran 2010'da Bonn'da yapılacak ara toplantıyı takiben resmi bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya en geç Aralık 2010'da Meksika'da gerçekleşecek COP 16 toplantısında varılmasının hedeflendiğine dikkat çekti.

yapi.com.tr
TÜSİAD'ın Kopenhag Değerlendirmesi: Türkiye COP 16'ya Kadar Olan Süreci İyi Değerlendirmeli

TÜSİAD, 2012 sonrası yeni iklim rejiminin çerçevesinin belirlenmesi amacıyla Kopenhag'da gerçekleştirilen COP 15 İklim Zirvesi sonunda açıklanan ve bağlayıcılığı bulunmayan 'Kopenhag Mutabakatı'nı bir uzlaşı metni olarak yorumladı. Yazılı bir açıklama yaparak COP 15 İklim Zirvesi'ni değerlendiren TÜSİAD, Haziran 2010'da Bonn'da yapılacak ara toplantıyı takiben resmi bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya en geç Aralık 2010'da Meksika'da gerçekleşecek COP 16 toplantısında varılmasının hedeflendiğine dikkat çekti.

2012 sonrası yeni iklim rejiminin diğer ülkeler gibi Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğinin ve Türkiye'nin BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin EK 1 ülkeler listesinde yer aldığının hatırlatıldığı açıklamada, "Türkiye bu süreci iyi kullanarak gerekli envanter, veri, bilgi, strateji ve eylem planı çalışmalarını tamamlamalıdır. Türkiye’nin, yeni oluşacak iklim rejiminde gelişmekte olan ülkelere sağlanması öngörülen teknoloji ve finansman fonlarından faydalanması, rekabet gücünü koruması ve düşük karbonlu ekonomiye geçişi açısından hayati önem taşımaktadır" denildi.

Açıklamada, Türkiye’nin Avrupa Birliği katılım süreci çerçevesinde çevre faslının da müzakereye açıldığına değinilerek, birçok sektörü yatay kesen çevre konusunun vizyoner bir bakış açısı ve entegre bir yaklaşımla ele alınmasının önemi vurgulanıyor. "Direktiflere yönelik toplam maliyet, yatırım, detaylı uygulama planları ve uygulama süresini içeren bir etki analizi yapılmalı ve müzakere pozisyonu bu etki analizi ile desteklenmelidir" diye devam eden açıklama, süreçte yükümlüğü paylaşacak olan özel sektörün, müzakere ve uyum sürecinde aktif rol almasının da ülke rekabet gücü açısından hayati önem taşıdığı belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tusiadin-kopenhag-degerlendirmesi-turkiye-cop-16ya-kadar-olan-sureci-iyi-degerlendirmeli_75176.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!