Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TÜVASAŞ: Hızlı Trenin Vagonlarını Biz Üretebiliriz

TÜVASAŞ Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki, Ankara–İstanbul arasında çalışacak hızlı trene uygun vagonları yapacak teknolojiye sahip olduklarını söyled

Zamanb>TÜVASAŞ Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki, Ankara–İstanbul arasında çalışacak hızlı trene uygun vagonları yapacak teknolojiye sahip olduklarını söyledi. Bu işin altından kalkabileceklerini kaydeden Ertiryaki, ilgililerin TÜVASAŞ’ı gelip görmeleri çağrısında bulundu.

Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ) yeni Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki, Ankara–İstanbul demiryolu rehabilitasyonu çerçevesinde, bu projenin vagonlarını imal edebileceklerini söyledi. Ertiryaki, yaptığı açıklamada, bugün TCDD’nin kullandığı vagonların hızlı tren sistemine uygun olmayacağını belirterek, TÜVASAŞ’ın yeni projeye uygun vagonlar imal edebileceğini kaydetti.

TÜVASAŞ’ın bilgi birikimi ve tecrübesinin buna yeterli olduğunu vurgulayan Ertiryaki, “Biz bu projede yer almak istiyoruz. Bunun için hazırız. Hızlı trene uygun vagonları kolaylıkla üretebiliriz. Bu konuda bilgi, tecrübe ve personele sahibiz.” dedi. TÜVASAŞ’ın bu işin altından kalkabileceğini kaydeden Ertiryaki, ilgililerin TÜVASAŞ’ı gelip görmeleri çağrısında bulundu.

Ertiryaki, yeni İhale Kanunu’nun önlerini tıkadığını; eğer kanun değişmezse TÜVASAŞ’ın zarar etmeye devam edeceğini dile getirerek “Biz TCCD’ye bağlı ortaklığı olan bir kurumuz. Yeni İhale Kanunu bir kamu kurumunun bağlı olduğu kamu kurumuna ihale vermesini engelliyor. Türkiye’de vagon imal eden tek kurum biziz. Dolayısıyla TCCD’nin vagonlarını biz imal ediyor ve onarımını yapıyoruz. Bu bakımdan TÜVASAŞ’ın İhale Kanunu kapsamından çıkartılmasını istiyoruz. Bu yönde çalışmalar olduğunu biliyoruz. Eğer kanun değişmezse TÜVASAŞ, TCDD’den iş alamazsa o zaman fabrikada sıkıntı meydana gelebilir.” şeklinde konuştu. TÜVASAŞ’ın İhale Kanunu’nun değişmesini beklemeden çalışmaya devam ettiğini, bu yönde belediyelerin raylı taşıma sistemi ihtiyaçlarını karşılayabileceğini dile getiren Ertiryaki, “Oluşturduğumuz bir grup, raylı taşıma düşünen belediyeler ile görüşmeler yapıyor. Tek tek belediyeler geziliyor. Rahat, ucuz ve güvenli raylı taşımacılık konusunda belediye yöneticilerine bilgi veriliyor. Bursa’ya yapılan Bursaray Projesi’ni diğer belediyelere de yaymak istiyoruz. Bu konuda güzel gelişmeler olabilir.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuvasas-hizli-trenin-vagonlarini-biz-uretebiliriz_4709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!