Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TÜYAK'tan 'Çadır' Yangınları Açıklaması

Türkiye Yangından Korunma Vakfı ve Yangından Korunma Derneği (TÜYAK), Van ve civarında afetzedeler tarafından kullanılan çadırlarda meydana gelen yangınlar üzerine yazılı bir açıklama yaparak, 'çadır', 'Mevlana Evleri', 'konteyner konut' gibi gecici olarak konaklanan afet yerleşim yerlerinde alınabilecek yangın güvenlik önlemlerine dikkat çekti.

yapi.com.tr
TÜYAK'tan 'Çadır' Yangınları Açıklaması

Türkiye Yangından Korunma Vakfı ve Yangından Korunma Derneği (TÜYAK), Van ve civarında afetzedeler tarafından kullanılan çadırlarda meydana gelen yangınlar üzerine yazılı bir açıklama yaparak, 'çadır', 'Mevlana Evleri', 'konteyner konut' gibi gecici olarak konaklanan afet yerleşim yerlerinde alınabilecek yangın güvenlik önlemlerine dikkat çekti. TÜYAK, bölgede yangın güvenliğine katkıda bulunmak üzere de 500 adet yangın söndürme cihazını deprem bölgesine gönderecek.

Açıklamada yer alan öneriler şöyle:
 
* Kurulacak 'çadır kentler'de, çadırlar arasında emniyet mesafeleri bırakılmalı, ara yollar itfaiye aracının gecebileceği genişlikte olmalı.

* Özellikle kış tipi çadırlar ve mutfak gibi genel hizmet amaçlı çadırlarda kullanılan brandalar, 'yanmayı geciktirici' malzemeden seçilmeli.

* Geçici yerleşim alanlarında uygun tip ve sayıda taşınabilir yangın söndürme cihazı bulunmalı, afetzedeler bunların kullanılması konusunda eğitilmeli.

* Çadır, konteyner, Mevlana Evi gibi afet yerleşimlerinde içerinin havasını yakarak  ve/veya ortama karbonmonoksit vererek zehirlenmelere, uykuda boğulmalara yol açan, kolayca yangına neden olan çıplak ateşle ısı veren katalitik soba, odun-kömür sobası gibi ısıtma cihazları kullanılmamalı.

* Bu gibi yerlerde elektrikli yağlı radyatör, elektrikli panel radyatör gibi ısıtma cihazları kullanılmalı.

* 'Mevlana Evi', 'konteyner' tipi geciçi konutlarda kullanılan yalıtım malzemeleri de taşyünü, camyünü gibi yanmaz tipte seçilmeli. Stropor, poliüretan gibi izolasyon malzemeleri kolay yanar ve yangında zehirli gaz çıkarırlar.

* Yeni yaptırılacak konteyner vb geçici konutların zeminlerine imalat aşamasında konulmak üzere, yerden elektrik kablolu ısıtma seçeneği dikkate alınmalı.

* Zorunlu olarak giyilen sentetik kumaş ve elyaftan imal edilen mont, kaban gibi giysiler de kolay tutuşabilir. Bu giysilerle sobalara fazla yaklaşılmamalı.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tuyaktan-cadir-yanginlari-aciklamasi_89891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!