Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuz Gölü’nü İspanyollar Kurtaracak

Tuz Gölü'nü çevre kirliliğinden kurtaracak proje hayata geçiyor. Gölü atık sulardan koruyacak Konya Atıksu Arıtma Projesi için gerekli olan

Zaman
Tuz Gölü’nü İspanyollar Kurtaracak

b>Tuz Gölü'nü çevre kirliliğinden kurtaracak proje hayata geçiyor.

Gölü atık sulardan koruyacak Konya Atıksu Arıtma Projesi için gerekli olan 28,5 milyon dolarlık kredi İspanya hükümeti tarafından onaylanarak Hazine'ye gönderildi. Arıtma tesisinin inşa edilmesiyle dünyanın en büyük ve kaliteli tuz yataklarından biri olan Tuz Gölü, karşı karşıya kaldığı çölleşme tehlikesinden kurtulacak.

Proje hakkında bilgi veren Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü, kapalı bir havza içerisinde yer almasından dolayı Konya ve çevre illerin atık sularının Tuz Gölü'ne boşaldığını belirtti. Yüzügüldü, "Tarımda kullanılan sular, yağmur suları ve atık suların deşarj noktası Tuz Gölü'dür. Konya'nın yanı sıra Aksaray, Kulu, Cihanbeyli, Şereflikoçhisar gibi yerleşim yerlerinin de atıkları Tuz Gölü'ne gidiyor." dedi.

Tuz Gölü Entegre Projesi kapsamında Tuz Gölü Havzası'nın 'özel koruma alanı' olarak ilan edildiğini ve çalışmaların Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı Özel Çevre Koruma Kurulu'nun kontrolünde devam ettiğini belirten Yüzügüldü, tesisler tamamlandığında arıtılan su, tarım arazilerinde değerlendirileceğini belirtti. İlk kez 1982'de ihalesi yapılan ve son olarak 1994 yılında Tuz Gölü Entegre Projesi kapsamından çıkarılan Konya Arıtma Projesi, 1998 yılında tekrar projeye dahil edildi. Yapılan girişimler sayesinde 1998 ve 2000 yılında gölün korunması konusunda iki kez Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı.

Son olarak 16 Haziran 2002 tarihinde yapılan ihaleyi ikisi İspanyol firması biri Türk firması olmak üzere 3 firmadan oluşan Sistem Yapı-OHL-INIMA isimli konsorsiyum kazandı. Mart 2004'te İspanya hükümeti tarafından Hazine'ye aktarılan 28,5 milyon dolarlık krediyi Hazine Müsteşarlığı'nın onaylaması ile birlikte inşaata başlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuz-golunu-ispanyollar-kurtaracak_15101.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!