Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuzla Gölü Yeniden Canlanıyor

Yıllar süren ihmal sonucu yok olan Tuzla Gölü ve Kuş Cenneti’nin yeniden canlandırılması için geçen yıl başlatılan çalışmalarda yolun yarısı geçildi.

Zaman
Tuzla Gölü Yeniden Canlanıyor

ıllar süren ihmal sonucu yok olan Tuzla Gölü ve Kuş Cenneti’nin yeniden canlandırılması için geçen yıl başlatılan çalışmalarda yolun yarısı geçildi.

Göl içerisinde yapımı planlanan üçüncü adacık ve gölün denizle bağlantısını sağlayacak iki kanal inşaatında sona yaklaşıldı. Proje önümüzdeki yıl tamamlanarak yaz sezonuna yetiştirilecek.

Bir zamanlar 300 kuş çeşidinin yaşadığı Tuzla Gölü dört yıl önce kurudu. Gölün kuruma süreci yıllarca süren ihmalkârlığa ve denetimsizliğe dayanıyor. 100 hektarlık bir alana yayılan göl, su ihtiyacının bir kısmını çevredeki derelerden karşılıyordu. Ancak bir sanayi bölgesi olan Tuzla’da fabrikaların çoğunun derelere atık bırakması gölün kirlenmesine sebep oldu. Deniz kıyısında kurulan tersaneler ise lagün olan gölün denizle bağlantısını keserek kuruma sürecini başlattı. İstanbul’un en güzel doğal zenginliklerinden biri olan Tuzla Gölü ve Kuş Cenneti 2001 yılında tamamen kurudu. Tuzla Belediyesi, gölün hayata döndürülmesi için geçen yıl yeni bir proje başlattı. Önümüzdeki yıl tamamlanacak proje ile Tuzla Gölü eski kimliğine kavuşturulacak. Gölün deniz ile bağlantısını sağlayacak 20 metre genişliğinde iki adet kanal hazırlanıyor. Ayrıca göl içerisinde 140’ar metrekarelik üç adet adacık oluşturuldu. Adacıkların ortasında tatlı su havzaları hazırlanacak. Gölde yeniden yaşam bulması planlanan kuşlar su ihtiyacını bu havzalardan sağlayacak. Ancak uzmanlar kuş çeşitliliğinin eski haline döneceği konusunda temkinli. Gölün çevresi zeytin ve palmiye ağaçlarının da aralarında bulunduğu çeşitli ağaç türleri ile yeşillendirilecek.

Çalışmaları yerinde inceleyen Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, proje tamamlandığında İstanbul’un nefes alacağı nadide alanlardan biri haline geleceğini söyledi. Göl, bölge turizmine de katkı sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuzla-golu-yeniden-canlaniyor_32317.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!