Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Tuzla'da Eylem Sona Erdi

Tuzla'nın Kaçak Tersaneleri Mahallelere Bile Girmiş!

Tuzla'nın denizden 8 kilometre uzaktaki Aydınlı Mahallesi son 3-4 yılda yapılan tersanelerle dolmuş. Mahalle sakinleri ise şikayet ediyor.

Sabah Gazetesi/Özgür Gürbüz
Tuzla'nın Kaçak Tersaneleri Mahallelere Bile Girmiş!

br/>


Tersanelerde yaşanan işçi ölümleriyle gündemden düşmeyen Tuzla'da yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Tuzla'nın denizden 8 kilometre uzaktaki Aydınlı Mahallesi son 3- 4 yıldır yerleşim alanlarına yapılan dev tersanelerle doldu. Tuzla'da deniz kenarında yer bulamayan tersaneler, sanayi yerleşimine açık olmamasına rağmen halk sağlığını tehdit ederek, evlerin 20-30 metre uzağında gemi inşa ediyor. Gürültüden uyuyamayan, tozdan nefes alamayan ve pas yüzünden çamaşır dahi asamayan mahalleli, şikayetlerine yanıt alamadığı için sinir küpü...

Evler para etmiyor

Penceresini açtığında karşısında devasa bir tanker gövdesi gören Aysel Güreş, "Camı açsam 5 dakika sonra kapatmak zorunda kalıyorum. Çocukları dışarı gönderemiyoruz, gürültüden uyuyamıyorlar. Kırmızı renkli tozu (taşlama denilen sonucu çıkan pas) gözle görebiliyorsunuz" diyor. Karşı komşusu Türkan Sürmeli de "Kapı, pencere açamıyoruz" diyor ve ekliyor: "Taşınacağız ama evlerimiz artık para etmiyor. Satmaya kalksanız kimse almıyor." Mahalle Muhtarı Süleyman Bicerikli, tersanelerin yerleşim alanlarının içine getirilmesinin hata olduğunu söylüyor. Bicerikli durumu, "2004 yılında muhtar seçildiğim gün temeller atıldı. O günden başlayarak mahalle halkı bize şikayette bulunuyor. Biz de dilekçe topladık Tuzla Belediye'sine başvurduk. Telefonla 'dilekçenizi aldık, zabıta müdürlüğüne başvurduk' açıklamasını aldık ama bir şey değişmedi" şeklinde özetliyor. ABS tersanesine 50 metre uzakta oturan Şerife ve Coşkun Kortag çiftinin ise derdi başka. 3 katlı evlerinin çatısını izinsiz onardıkları için 4 bin 100 YTL ceza kesilen çift, "Bizim çatımızı görenler, yanıbaşımızdaki dev tersaneyi görmüyor" diye isyan ediyor. Ceza nedeni çevrede görsel kirlilik yaratmak. Kortag haklı olarak soruyor: "Çevreyi ben mi kirletiyorum bu fabrika mı?".

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuzlanin-kacak-tersaneleri-mahallelere-bile-girmis_59806.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!