Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tüzmen: Irak’tan % 25 Pay Hedefleniyor

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak’la yapılan 700 milyon dolarlık anlaşmada, finansman sorununun kalmadığını belirterek, ihalelerden dörtte bir oranınd

NTV-MSNBC
Tüzmen: Irak’tan % 25 Pay Hedefleniyor

evlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak’la yapılan 700 milyon dolarlık anlaşmada, finansman sorununun kalmadığını belirterek, ihalelerden dörtte bir oranında pay hedeflendiğini kaydetti.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak’la yapılan kontrat konusunda, şu anda 700 milyon dolarlık kontratın 682 milyon dolarının finansmanının tamamlandığını belirterek, “Orada herhangi bir sıkıntımız yok” dedi. Tüzmen, yeni dönemde ABD Kongresi tarafından Irak’ın yeniden yapılandırılması için tahsis edilen 18.6 milyar dolarlık paketin parçalarının hepsinin teker teker gözden geçirildiğini de söyledi.

Irak Ulaştırma Bakanı Bahnam Ziya Polis ile makamında bir süre görüşen Tüzmen, amaçlarının Türkiye ve Irak arasındaki ticaret hacmini en kısa zamanda çok yüksek rakamlara çıkarmak olduğunu söyledi. Bunun için de önemli bir alt yapı gerektiğini belirten Tüzmen, ulaştırma imkanlarının da en iyi şekilde kullanılarak ticaretin kolaylaştırılmasının ortak amaç olduğunu kaydetti.
Tüzmen, “Önümüzdeki dönem Türkiye’nin Irak halkına hizmet etmesi için elinden geleni yapacağı bir dönem olacaktır” dedi.
Bakan Tüzmen, kontratlarla ilgili bir soru üzerine de şu ana kadar 700 milyon dolarlık kontratın 682 milyon dolarının finansmanının tamamlandığını belirterek, orada herhangi bir sıkıntının olmadığını söyledi.
Tüzmen, yeni dönemde ABD Kongresi tarafından Irak’ın yeniden yapılandırılması için tahsis edilen 18.6 milyar dolarlık paketin parçalarının hepsinin teker teker gözden geçirildiğini ifade etti.
Tüzmen, bu paket içinde elektrik sektörüne 5.56 milyar dolar, bayındırlık ve su işlerine 4.33 milyar dolar, güvenlik sektörüne 4.56 milyar dolar, ulaştırma iletişim sektörüne 500 milyon dolar, bina, toplu konut ve sağlık sektörüne 1.43 milyar dolar, petrole ise 1.89 milyar dolar kaynak tahsis edildiğini hatırlattı.
Tüzmen, görüşmede özellikle odaklandıkları konunun ulaştırma olduğunu vurgularken, bir soru üzerine de karayolu, havayolu ve denizyolu taşımacılığı ile ilgili her türlü konuyu görüştüklerini, Irak’a açılması planlanan ikinci kapı Ovaköy-Musul Kapısının alt yapı çalışmalarında da son aşamaya gelindiğini belirtti.

‘TİCARİ İLİŞKİLER DAHA DA GELİŞECEK’
Irak Ulaştırma Bakanı Bahnam Ziya Polis de Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilerin bundan sonra daha da gelişeceğini belirterek, “Çünkü durum değişti. Biz artık daha da özgürüz. Daha rahat ticaret yapabiliyoruz” dedi. Konuk Bakan, ziyaret sırasında ulaşım konusunu ön planda tuttuklarını kaydederek, 6 ay, 1 yıl içinde tam güvenlik sağlama imkanına kavuşacaklarını, ondan sonra da Türk firmalarının Irak’ta daha rahat ticaret yapabileceklerini söyledi.

18.6 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK
Öte yandan ABD Kongresi tarafından Irak’ın yeniden yapılandırılması için tahsis edilen 18.6 milyar dolarlık kaynak için 3 bin ihale açılması öngörülüyor. Türkiye’nin bu ihalelerin yüzde 25’ini almayı hedeflediği belirtiliyor.
Bu arada, ziyaret sırasındaki görüşmelerde, Iraklı yetkililer ile Irak ve Türk firmalarının Irak’ta ortak nakliye firması kurması konusunda da anlaşmaya varıldığı öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuzmen-iraktan--25-pay-hedefleniyor_8418.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!