Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tüzmen’den Müteahhitlik Bankası’ Önerisi

Tüzmen’den Müteahhitlik Bankası’ önerisi

NTVevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünü desteklemek amacıyla acilen “Müteahhitlik Bankası” kurulması gerektiğini bildirdi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünü değerlendirirken, sektörün hızla büyüdüğünü belirterek, Türk müteahhitlik sektörünün bugüne kadar yurtdışında 75 milyar dolarlık proje tamamladığını söyledi.

2005 yılında üstlenilen proje tutarının 9,3 milyar dolar olduğunu hatırlatan Tüzmen, müteahhitlerin yurtdışındaki faaliyetlerinin hızla arttığını kaydetti. Bakan Tüzmen, “Ancak bazı sıkıntıları da vardır. Bunların başında da teminat mektubu sorunu gelmektedir. Ne yazık ki, mevcut bankacılık sektörü müteahhitlerimize bu konuda yeterli desteği verememektedir” dedi.

Teminat mektubu sıkıntısı nedeniyle Türk müteahhitlik firmalarının yabancı ortak bularak ihalelere girmek zorunda kaldıklarını kaydeden Bakan Tüzmen, şunları söyledi:

“Birçok firmamız tek başına ihaleyi alma olanağına sahipken teminat mektubu sorunu nedeniyle ihaleyi yabancı ortakla paylaşmaktadır. Bu da hem firmamız açısından hem de ülkemiz açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu sıkıntının aşılması için acilen bir Müteahhitlik Bankası’na ihtiyacımız var. Bir Müteahhitlik Bankası kurulmalı ve müteahhitlerimizin arkasında olmalıdır. Bunu başarabilirsek yurtdışı müteahhitlik sektöründe aldığımız işler en az iki katına çıkar ve ülkemize turizm sektörü kadar döviz kazandıran birsektör olur.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuzmenden-muteahhitlik-bankasi-onerisi_45583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!