Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Üç Bakan Var Bir Gören Yok

Zümrüt yeşili ormanlarla kaplı turizm cenneti Marmaris’in yarısından fazlası maden alanı olacak. Tam 41 şirkete ruhsat verildi. Tepki toplayan olayın muhatabı üç bakanlıktan ise ses seda çıkmıyor.

Milliyet EGE
Üç Bakan Var Bir Gören Yok

Zümrüt yeşili ormanlarla kaplı turizm cenneti Marmaris’in yarısından fazlası maden alanı olacak. Tam 41 şirkete ruhsat verildi. Tepki toplayan olayın muhatabı üç bakanlıktan ise ses seda çıkmıyor.

Olay Meclis'e gitti

Marmaris’in yüzde 52’sini kapsayan alanda, 41 şirkete,  taş ocağından kömüre ve magneze kadar arama ruhsatı verildiği ortaya çıktı. Konu Meclis’e taşındı. CHP’li Muğla Milletvekili Ali Arslan, çevre ve orman, kültür   ve turizm, enerji ve tabii kaynaklar bakanlıklarının yanıtlaması için iki ay önce soru önergesi verdi.

Herkes topu attı

Enerji Bakanlığı henüz yanıt vermedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmin gözbebeğini köstebek yuvasına çevirecek madenlerle ilgili, “Valilikten bilgi istedik, inceliyoruz” dedi. Çevre Bakanlığı da, “Ormanlar katledilecek, farkında mısınız?” sorusuna, “Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeliği’ne göre hareket ediliyor” demekle yetindi.

Marmaris’in yarısı kazılacak, Turizm Bakanlığı bilmiyor

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nin yüzde 52’sini kapsayan alanda, toplam 41 şirkete verilen maden arama ruhsatlarıyla ilgili olarak, CHP Muğla Milletvekili  Ali Arslan, Çevre ve Orman, Kültür ve Turizm ile Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıklarının yanıtlaması istemiyle soru önergeleri vermişti. Arslan, her üç bakanlıktan da adeta “Görmedik, duymadık, bilmiyoruz” yanıtı aldığını duyurdu, “Cevaplar karşısında şaşkına döndüm. Konunun asıl muhatabı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan henüz yanıt gelmezken, Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmin gözbebeği Marmaris’ten bihaber” diye konuştu.

‘Köstebek yuvasına dönecek’

Arslan, yaptığı açıklamada, ekim ayında, TBMM Başkanlığı’na, üç bakanlığın yanıtlaması istemiyle üç soru önergesi sunduğunu hatırlattı. Arslan, Kültür ve Turizm ile Çevre ve Orman bakanlıklarının yanıt verdiğini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yanıt gelmediğini kaydetti. Gelen cevapları, ‘çok komik’ sözleriyle niteleyen Arslan, şu bilgileri verdi:

Bakanlık, Marmaris’ten habersiz

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 3 Kasım’da verdiği cevapta, Marmaris’i köstebek yuvasına çevirecek maden arama ruhsatlarıyla ilgili Muğla Valiliği’nden bilgi isteminde bulunulduğu ifade edilmiş. Yani Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmin gözbebeği Marmaris’ten bihaber olduğunu açıkça ortaya koymuş.”

Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan gelen yanıtı da ‘ilginç’ olarak nitelendiren Arslan, şöyle devam etti: “Bakanlık, maden arama ruhsatlarıyla ilgili sorumlu bakanlığın Enerji ve Tabii Kaynaklar olduğunu ifade ederek, çevre katliamına kayıtsız kalmayı tercih etti. ‘Alınan ruhsatlarla ormanların katledileceğinin farkında mısınız’ sorusuna ise, (ÇED Yönetmeliği’ne göre hareket ediliyor) cevabı verildi. Bu anlayışı kabul etmek mümkün değil.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/uc-bakan-var-bir-goren-yok_64646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!