Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üç Hatta Birden Başladım Çünkü

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek en çok eleştirildiği konulardan biri olan bitirilemeyen metrolarla ilgili Ankara Hürriyet’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Ankara
Üç Hatta Birden Başladım Çünkü

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, en çok eleştirildiği konu olan bitirilemeyen metrolarla ilgili Ankara Hürriyet’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sincan, Keçiören ve Çayyolu metrolarına bir anda başlamasının sebebinin, “Üç hattı birden kazanmak” olduğunu söyleyen Gökçek, “Üç hatta aynı anda başlarken şunu düşündüm. Bir metro başlayınca yarım kalmaz, hangi hükümet olursa olsun bitirmek zorunda kalır. Bir anda daha çoğunu kazanmak için üçüne birlikte başladım. Zaten şimdi üçünü de Hükümet bitirecek” dedi. Belediye bütçesindeki kesintilere rağmen metro için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Gökçek şunları söyledi:

Gücümüz yetmez

“Metro bizim gücümüzün yetmeyeceği bir konu, bunu her zaman söyledim. Tüm bu imkansızlıklara, ekonomik sıkıntıya, belediyenin gelirlerinin yüzde 76’ya kadar kesilmesine rağmen biz metro için elimizden geleni yaptık. Toplamda 791 milyon TL para sarf etmişiz. Sadece 2010’da metro ağlarına 82 milyon TL harcadık. Dolayısıyla elimizden geleni yaptık”.

“Yıllarca yarım kalan inşaatlar siyasi olarak da üzerinizde bir yük oluşturdu. ‘Hepsine değil de bir hatta başlasam daha iyi olurdu’ diye düşündüğünüz oldu mu?” sorusuna Gökçek şu yanıtı verdi:

Bir hat biterdi

“Hepsine harcadığımız kaynağı bir hatta versek biterdi, tamamen doğru. Ancak bu sefer de diğer iki hatta başlayamazdım. Şunu düşündüm.  Bir metro başlayınca, yarım metro ortada kalmaz. Hangi Hükümet olursa olsun, bitirmek zorunda kalır. Bir anda daha çoğunu kazanmak için üçüne birlikte başladım. Zaten üçünü de bitirecekler”.

“Tekrar metro hattı yapsanız tek hatta mı başlardınız?” sorusunu da yanıtlayan Gökçek, “Bu saatten sonra başlasam bir kısmına başlarım. Şunu da söyleyeyim, metroların Hükümet tarafından yapılması gerektiğini uzun zamandır söylüyorum. Sadece Ankara için değil Türkiye için bunu söyledim. Geldiğimiz noktada Hükümet bu kararı Türkiye için aldı. İstanbul ve Ankara metrolarını yapacak. İzmir kendi istemedi, paraları varmış” dedi.

Metronun Ulaştırma Bakanlığı’na devriyle ilgili de son aşamaya gelindiğini ifade eden Gökçek, “Bu sıralar görüşüyoruz bitmek üzere. Ocak ayı içerisinde devir biter” bilgisini verdi.

ETİKETLER: ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/uc-hatta-birden-basladim-cunku_84941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!