Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uçan Ev

Alaaddin’in sihirli halısından yola çıkan Mimar Wallace Cunningham, Fransız iş adamı Pascal Brandy için Kuzey San Diego’da yüksek kayaların üzerinde bir ev inşa ediyor.

yapi.com.tromusweb’de geçtiğimiz günlerde Yazar Michael Webb tarafından “A house that is ready to fly” başlığıyla kaleme alınan haber, Mimar Wallace Cunningham’ın “uçan ev” projesini anlatıyordu. Alaaddin’in sihirli halısından yola çıkan Cunningham, Fransız İş Adamı Pascal Brandy için Kuzey San Diego’da yüksek kayaların üzerinde bir ev inşa ediyor.

Haber şöyle:“Pascal’ın helikopteri uçarken aklıma Alaaddin’in sihirli halısı ve sonra da tepeye bir ev yapma fikri geldi” diyor Mimar Wallace Cunningham ve devam ediyor;

“Tepedeki bir ev manzarayı rahat bir biçimde görmeyi sağlayabilir diye düşündüm. Eve yaklaşan helikopterin pervanesi yavaşladığında yayılan ani ışık çatının V şeklindeki kesimine yansıyor. Bu hile bile, karmaşık manzarayı basitleştirmeyi ve aşağıdan ve yukarıdan çok güzel görünen bir ev yaratmayı başardı.”
Cunningham, Fransız iş adamı Pascal Brandy için Kuzey San Diego’da yüksek kayaların üzerinde bir ev inşa ediyor.

Dubalar, merdivenlerin altındaki beton yastıklar ile destekleniyor. Vidalar granit kayaların üzerine tutturularak doğal topografya korunmuş oluyor. Kayalar, tıpkı heykel gibi düşünülüyor. Koni biçimindeki üç çelik sütun, her biri 13 dalgalı üçgen paneli destekliyor.

Her biri titanyum ile kaplanmış üniteler, metal güverte kenarlarından, krişlerinden ve birbirinin komşusuymuş gibi görünen katlardan tutturularak biraraya getirilmiş. Heykeltraşlıkta kullanılan kavisli beton duvarlar, iç kısımlardaki hizmet alanlarını, cam duvarları, cam destekleri tamamlıyor. Işık, asma katın pencerelerinden süzülerek evin içine ulaşıyor.
700 metre uzunluğundaki garajın sonundaki merdivenler girişe ve taraçaya benzeyen eliptik oturma odasına yönlendiriyor. Merdivenlerden indikten sonra misafir odasına, çalışma odasına ve dairenin en üst noktasında olan konik biçimindeki terasın sonunda ana mekana ulaşılıyor.

Plan, tebeşirlerle çizildi ve böylece evin sahipleri evin diğer yapım aşamaları hakkında fikir sahibi oldular. Plana ayrıca helikopter ile taşınacak olan ve kapılardaki boşlukların kapatılacağı hidrolik yastık, iki tepenin arasına kurulacak olan su deposu ve bölge yetkilerinin isteği üzerine el değmemiş doğayı korumak da dahil.
Evin suyu, elektriği ve ruhsatı var. Ayrıca, ev depreme ve fırtınalar karşı Arup Mühendislik tarafından güçlendirildi. Fakat mimar yangın riski, 30 metre yüksekliğindeki evin dış cephesinin temizliği ve su seviyesinden 400 metre yüksekte; en tepede olan oval bir havuz gibi kullandığı su deposundan biraz endişeli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucan-ev_54477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!