Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ücretsiz Tünele Yine Zam Geliyor

‘Ücretsiz olacak’ denilerek açılan ancak 2006'dan beri geçiş ücreti alınan Dalaman ve Fethiye arasındaki 950 metrelik Göcek Tüneli’ne, yeni yıldan itibaren zam geliyor.

yapi.com.tr
Ücretsiz Tünele Yine Zam Geliyor

Muğla’nın Dalaman ve Fethiye ilçelerini birbirine bağlayan ve yap-işlet-devret yöntemi ile 2006 yılında açılan Göcek Tüneli’ne yine zam geliyor. Türkiye’nin tek ücretli tüneli olan Göcek Tüneli’nde yeni yıldan itibaren 9 TL olan otomobil ücreti 12 TL’ye, 15 TL olan minibüs ücreti 20 TL’ye, 20 TL olan otobüs ve kamyon ücreti 25 TL’ye, 30 TL olan TIR geçiş ücreti ise 38 TL’ye çıkıyor.

Cumhuriyet’ten Muhammed Özmen’in haberine göre; tünelin ücretsiz olması gerektiğini söyleyen CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Her gelen bakan burası kamulaştırılacak, ücretsiz olacak dedi. Fakat hâlâ vatandaştan ücret alınıyor. Göcek Tüneli ibretliktir. Vatandaşın nasıl soyulduğunun en somut örneğidir.” dedi.

Türkiye’deki karayollarında bulunan 242 tünelden 241’inin ücretsiz olduğunu, yalnızca Göcek Tüneli’nden ücret alındığını belirten Alban, şöyle konuştu: “Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri gibi geçiş garantili yollar hep gündemimizde oldu. Çünkü bunlar rant çetelerine ve yandaş işadamlarına sağlanan gelir kapıları. Fakat fazla bilinmeyen bir garabet daha var. O da Göcek Tüneli. Bu tünel açılırken ‘ücretsiz olacak’ denilerek açıldı ancak hâlâ bu tünelden geçen herkes para ödüyor.”

Dalaman ile Ortaca ve Fethiye’yi birbirine bağlayan 950 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli 13 milyon dolar maliyetle yapılmıştı. Tünel için yapımı sırasında Muğla’yı ziyaret eden dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Dalaman ile Fethiye’yi birleştiren Muğla’yla, Antalya arasında bağ kuran Göcek tüneli ücretsiz olacak.” demişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucretsiz-tunele-yine-zam-geliyor_182977.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!