Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üçüncü Dönem Kararım da Son Altı Ayda

Yerel seçimlerin üzerinden üç aydan fazla zaman geçti. Yüzde 56’lık oy oranıyla İzmirlilerin büyük desteğini alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçen hafta ilk 100 değerlendirmesini kamuoyuyla paylaştı. Kocaoğlu, yeni dönem çalışmalarından EXPO adaylığına, Karşıyaka’da yaşanan işçi krizinden son günlerin en çok konuşulan stat

Milliyet Gazetesi
Üçüncü Dönem Kararım da Son Altı Ayda

erel seçimlerin üzerinden üç aydan fazla zaman geçti. Yüzde 56’lık oy oranıyla İzmirlilerin büyük desteğini alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçen hafta ilk 100 değerlendirmesini kamuoyuyla paylaştı. Kocaoğlu, yeni dönem çalışmalarından EXPO adaylığına, Karşıyaka’da yaşanan işçi krizinden son günlerin en çok konuşulan stat projesine kadar düşüncelerini paylaştı. Bir dahaki dönem için yine "6 ay kala açıklayacağım" diyen Kocaoğlu, "Şartlar gösterecek. Bizim için önemli olan bir daha belediye başkanlığı yapıp yapmamak değil. Halkın güveniyle aldığımız gücü halkın yararına kullanmak çok daha önemli. Belediye başkanı hiçbir şey yapmasa, kenti korur kollar. Doğasını, ağacını, çiçeğini böceğini... Belediye başkanlığı, olur ya da olmaz. Bunlar önemli değil. Başkanlığı kaç sene yaparsan yap, ne kadar yaparsan yap, en sonunda bir gün bitecek. Şu anda da karar vermek için erken..." yorumunu yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir günbatımında, ardımızda büyüleyici İzmir manzarası eşliğinde İzmir’i konuştuk.

İlk 100 günle ilgili çalışmaları geçen hafta açıkladınız. Eleştirenler de, tatmin edici bulanlar da var. Siz ne düşünüyorsunuz? İlk 100 gün sizi memnun etti mi?
Seçim pazar akşamı bitti. Mazbatayı çarşamba günü aldım. Çarşamba’ya kadar iki gün belediyeye gelmedim. Ama çarşamba gününden sonra, üç buçuk aydır hiç durmadan tebrikleri de bir tarafa bırakarak, çalışmaya koyulduk. Hatta siz de görüyorsunuz, "Randevu vermiyor" diye de eleştirenler var. Bizim burada amacımız; seçimde yaptığımız taahhütleri, verdiğimiz sözlerle ilgili projelerin çalışmalarını yapmak. Beş yıllık deneyimimiz var. Zamandan kazanıp işi rotasına koyup, ondan sonra ikinci defa seçildik. Kentin birçok ihtiyacı var. Kırk yıldır konuşulan konular var. Hepsini bitirmek mümkün değil. Ama en acillerini; hem kaynak yaratarak, hem de kaynakları iyi kullanarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Zaten beş yıldır hemşehrilerimiz bize inandı, güvendi. Üç buçuk milyon hemşehrimizle çok iyi bir güven ortamı oluştu. Ben onlara güveniyorum onlar da bana güveniyorlar. Böyle ahenkli bir şekilde çalışıyoruz. Basının zaten görevi... Eleştirecek, eksiklikleri söyleyecek. Onların yapılmasını talep edecek. Ben eleştirilere kızmadım. Çok aykırı şeyler olmuştur benim üslubuma uymayan; o da üçü beşi geçmez.

"Kaybeden İzmir olur"

Seçimin hemen sonrasında yaptığımız röportajda, "Detaylı bir programımız var. Onu hemen uygulamaya koyacağız" demiştiniz. O program planladığınız gibi mi gidiyor peki?
Yüzde yüz değil ama daha iyiye gidiyor. Yüzde yüzü olmaz zaten.

En çok eleştirildiğiniz konu metro oldu.
Bizim Aliağa-Menderes projesinde çok işimiz kalmadı. Ama ihale oraya gitti, buraya geldi. İhale mevzuatından kaynaklanan bir de şirketlerin kendilerine göre itiraz konuları var. Kamu İhale Kurulu karar verdiğinde o karara razı oluyor millet. Karşıyaka’daki ikmal inşaatında, Kamu İhale Kurulu’nun verdiği karara, bu sefer de idari Mahkeme’de yargı süreci başlatıldı. Süreç böyle işliyor. Kamu İhale Kurulu, yargı, geldi-gitti derken, bir bakıyorsun zaman kaybediliyor. Biz kaybediyoruz. Bizim kaybetmemiz bir şey değil. Kent kaybediyor.

Bu dönemde biraz daha farklı bir yol çizeceğinizi söylemiştiniz. Daha çok İzmirlilerle bütünleşeceğinizi ifade etmiştiniz. "Kamuoyuna karşı daha mesafeli bir görüntü izliyor" yorumlarına katılıyor musunuz?
Mesafeli değilimdir ben, biliyorsunuz. Herkes gelir, her türlü şeyi söyler. Seçimden çıktık. Seçimi de, seçim sürecini de mümkün olduğu kadar kısaltmaya çalıştık. Diğer illerimizde çok önceden başlayan seçim temposu bizde çok geç başladı. Aslında onun kentimize faydası da oldu. Kimse fazla yıpranmadı. Zaten İzmir kendine yakışanı yaptı. Bütün belediye başkan adaylarımızla, centilmenlik içinde, eski dostluklarımız devam eder şekilde, birbirimizi kırmadan, üzmeden bu süreci yaşadık. Ve çok enteresandır; 81 vilayet arasında rakibiyle televizyonda konuşan tek belediye başkanıyım. Açık oturuma rakipleriyle başka kimse çıkmadı. Çok sık televizyona çıktık, halkımızla bütünleştik. Ve halkımıza bazı konularda söz verdik. Onları yola koymadan çok çıkmanın doğru olduğuna inanmıyorum. İki üç aydır işleri toparlıyoruz. Tabii ki projelerin takipçisi olacağız. Başkanın temel görevi de bu.

"Karşıyaka’da uzlaşma olmadı"

Konak’tan ayrılan Karabağlar ile Karşıyaka’dan ayrılan Bayraklı belediyelerinin yaşayacağı süreçle ilgili konuşmuştunuz. Ancak Karşıyaka’da çıkan sorun devam ediyor. O konuda da biraz geride duruyorsunuz...
Hiçbir konuda geride durmam. "Ben buna uzak bakayım" diye bir görüşüm yok. Başından bu tarafa, hem il başkanımız Rıfat Nalbantoğlu, hem biz, hem Bayraklı ve Karşıyaka belediye başkanlarımız, hem de işçi temsilcileri ve sendikalarla bu konuda genel merkez düzeyinde birçok girişimlerde bulunduk. Birçok yol, yöntem arayışı içinde olduk. Ama bir mesafe kaydedemedik. Uzlaşı ortamı sağlayamadık. Elimizden gelen çabanın daha da üstünde çaba gösterdik. Ama başaramadık.

Sizin önereceğiniz bir formül de olmadı herhalde?
Bizim önereceğimiz formül vardı. Arkadaşlar kabul etmediler. Ya da onlar için uygun gelmedi. Yoksa her zaman formül var.

O formül neydi?
Toplum insana belirli görevleri kendiliğinden verir. Birçok arkadaşımızın arasındaki problemi çözmeye çalışmışızdır. Çoğunu halletmişizdir. Halledemediklerimiz de vardır. Bu bir tartışma zemininde ana ilkeler saklı kalmak kaydıyla, tarafları esnetebilme işidir. Biz o tarafları esnetirken bir sürü şeyler konuşuldu. Onların bir tanesi cımbızla çekilirse yanlışa götürür bizi. Onun için onları konuşmanın anlamı yok. Çoğunu unuttum da. Yol yöntem bulmak, bir araya getirmek çok zor bir iştir.

"Hakan Tartan’la arkadaşız"

Ekibinize yeni katılanlar oldu. "Sistemi, ekibi ikinci dönem oturtacağız" demiştiniz. Herşey tamam mı, başka değişiklikler olacak mı?
Sistemi oturtuyoruz. Aslında bizi başarılı kılan, yüzde 56 oy almamızı sağlayan mesai arkadaşlarımızdır. Biz ne yapıyoruz? Sistemi güçlendiriyoruz. O işi daha iyi yapacağına inandığımız arkadaşları, diğer arkadaşları da sistem içerisinde tutarak takviye ediyoruz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-donem-kararim-da-son-alti-ayda_70793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!