Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Üçüncü Havalimanı Dünyadaki En Dahice, Akıllıca Proje"

THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Temel Kotil, Türkiye haricinde Avrupa'da yeni havalimanı yapılmadığını belirterek, "Üçüncü havalimanı projesi dünyadaki en dahice, akıllıca proje" dedi

yapi.com.tr / AA
"Üçüncü Havalimanı Dünyadaki En Dahice, Akıllıca Proje"

6. İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Temel Kotil, hava yolculuğu olmadan ekonominin olmayacağını, dünyada GSYH'nın yüzde 3,4'ünün havacılık, dolayısıyla turizmle bağlantılı olduğunu belirterek, bu rakamın Türkiye'de yüzde 6 civarında seyrettiğini söyledi. Dünya genelinde yüzde 4,1'lik bir artış beklenirken 20 yıl içerisinde Türkiye'de bu artışın yüzde 7 olacağını dile getiren Kotil, havacılığın diğer gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye'de daha önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye'de yapılan havaalanlarına değinen Kotil, "Türkiye haricinde Avrupa'da yeni yapılan havaalanı yok. Çok başarılıyız ve bundan gurur duyuyoruz" dedi.

Kotil, "Üçüncü havalimanı projemizi biliyor musunuz bilmiyorum; bu dünyadaki en dahice, en akıllıca proje. 10 sene önce Ulaştırma Bakanımız bir mevzuatla  vergiyi düşürdü ve Türkiye'de havayolunun büyümesi noktasında teşvik vermeye başladı. Yeni havaalanı açılınca ilk yıl 70 milyon yolcusu olacak. Hükümet 76,5 kilometrekarelik bir alanı verdi ve yılda 1 milyar dolar alacak. Akıllı bir proje" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-havalimani-dunyadaki-en-dahice-akillica-proje_133945.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!