Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Üçyol-Üçkuyular Hattı Türkiye'nin En Kısa Sürede Bitirilen Metrosu Olacak'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nin öz kaynaklarıyla yaptığı Üçyol-Üçkuyular hattının Türkiye'nin en kısa sürede tamamlanacak ve en ucuz maliyetli metrosu olacağını söyledi.

Zamanzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nin öz kaynaklarıyla yaptığı Üçyol-Üçkuyular hattının Türkiye'nin en kısa sürede tamamlanacak ve en ucuz maliyetli metrosu olacağını söyledi.

Başkan Kocaoğlu, temeli atılarak yapım çalışmalarına başlanan Üçyol-Fahrettin Altay metro hattının yüzeyden 30 metre derinlikte ilerleyen tüneline basın mensupları ile birlikte inerek incelemede bulunda. Kocaoğlu, Bayındır AŞ. Bölge Teknik Müdürü Noyan Savaş'tan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi'nin özkaynakları ile gerçekleştirilen ve Bayındır AŞ'ye 22 ayda tamamlanmak üzere ihale edilen metro çalışması kapsamında yerin altında 6 kilometrelik tünel kazısı ve tüm inşaat çalışmaları takvime uygun şekilde ilerlediğini belirten Başkan Kocaoğlu, çalışmalarda iki aydan daha kısa sürede önemli aşamalar kaydedildiğini ifade etti. Üçyol şaftında tünel uzunluğunda 22 metreye ulaşıldığını dile getiren Kocaoğlu, tamamlanma aşamasına gelinen diğer şaftlarda da kısa süre sonra tünel kazılarına geçileceğini ifade etti. Toplam 5 şaftın (sağlı-sollu ilerlemeler de dikkate alındığında) toplam 8 noktasında makinaların çalışır hale geleceğini aktaran Kocaoğlu, 2007 yılında tünel kazıları ve tüm inşaat çalışmaları tamamlanarak hat işletmeye alındığında ise çok daha fazla İzmirlinin metro konforundan yararlanmasının sağlanmış olacağını söyledi.

Mevcut Bornova-Üçyol hattının Üçkuyular'a kadar uzatılması için 2004 yılında fizibilite, proje ve diğer hazırlıklar tamamlanmış ve ihalesi yapılmıştı. 3 Haziran 2005 tarihinde ise temeli atıldı. Bayındır İnşaat tarafından yapılan ve inşaat çalışmaları 22 ay içinde tamamlanacak olan metro 2. aşama inşaatının maliyeti 91 milyon YTL olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öz kaynaklarıyla yapacağı Üçyol-Üçkuyular hattı, Türkiye'nin en kısa sürede tamamlanan ve en ucuz maliyetli metrosu olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucyol-uckuyular-hatti-turkiyenin-en-kisa-surede-bitirilen-metrosu-olacak_31116.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!