Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

UEF'nin Yeni Genel Sekreteri Aldo Flores

Mehmet Öğütçü'nün de aday olduğu UEF Genel Sekreterliğinin seçimi, Viyana'da yapıldı. Uluslararası Enerji Forumu'nun (UEF) Genel Sekreterliğine Meksikalı aday Aldo Flores seçildi.

yapi.com.tr / AA
UEF'nin Yeni Genel Sekreteri Aldo Flores

Mehmet Öğütçü'nün de aday olduğu UEF Genel Sekreterliğinin seçimi, Viyana'da yapıldı. Uluslararası Enerji Forumu'nun (UEF) Genel Sekreterliğine Meksikalı aday Aldo Flores seçildi. Öğütçü yeni genel sekreterin belirlenmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Bugün Viyana'da yapılan UEF Genel Sekreterlik seçimlerinde iki aday olarak son tura kaldık. OPEC ülkelerinin blok halinde 'ana enerji üreticisi' ülke lehine oy vermesi üzerine, Meksikalı aday genel sekreterliğe seçildi" dedi.
    
Öğütçü kendisine verilen destekten dolayı teşekkür ederek, "86 ülke arasında son ikiye kalmamız da aslında, Türkiye'nin enerji dünyasında ve uluslararası camiada öneminin ne kadar arttığını gösteriyor. Ülkemizi yeni küresel düzenin yönetiminde daha etkin hale getirmek, liderlik rollerini üstlenmek için çabalarımız devam edecek" diye konuştu.
    
Mehmet Öğütçü, dünyanın en büyük enerji teşkilatı olan ve 86 ülkenin taraf olduğu UEF Genel Sekreterliği için birçok aday arasından sıyrılarak, kısa listeye seçilmişti. Pekin, Brüksel ve Paris'te diplomatlık, Uluslararası Enerji Ajansında baş yöneticilik ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatında (OECD) Küresel Forum Başkanlığı görevlerinde bulunan Öğütçü, halen önde gelen çok uluslu bir enerji şirketinin yöneticiliğini yapıyor.

Uluslararası Enerji Forumu (UEF)

Meksika Enerji Bakanlığında Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığı yapan Aldo Flores, UEF Genel Sekreterliği görevini Norveçli Noe van Hulst'tan devralacak. Uluslararası Enerji Ajansı ve OPEC ülkelerinin yanı sıra Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya ve Güney Afrika gibi hiçbir gruba dahil olmayan yükselen enerji güçlerini de çatısı altında barındıran tek kuruluş olan UEF'in üyeleri, dünya petrol ve gaz arz-talebinin yüzde 90'dan fazlasına hükmediyor. UEF yılda bir kez 85 ülkenin enerji bakanlarını, ulusal ve uluslararası enerji şirketlerinin üst yöneticilerini bir araya getiriyor.

UEF ayrıca, enerji yatırımları, piyasadaki dalgalanmaların istikrara kavuşturulması, petrol ve gaz verilerinde şeffaflığın sağlanması, enerjinin sürdürülebilirliği, enerji fakirliğinin giderilmesi, jeopolitik riskler ve benzeri konularda üretici, tüketici, transit ülkeler ve yatırımcılar arasında kati kurallara bağlı olmaksızın diyalog kurmak için çalışıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uefnin-yeni-genel-sekreteri-aldo-flores_87755.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!