Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

UEVF 2013 – 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı Kapılarını Açtı

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen UEVF 2013 – 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, WOW Convention Center’da düzenlenen ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katıldığı törenle açıldı.

yapi.com.tr
UEVF 2013 – 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı Kapılarını Açtı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, açılışta yaptığı konuşmada enerji kaynaklarını çok daha verimli hale getirmek gerektiğini vurgulayarak, ''Politika ve stratejilerimizin başında yenilenebilir enerji kaynakları ve yerli kaynakların arttırılması ile enerji tasarrufunun da yüksek seviyelere çıkartılması temel hedeflerimiz arasında'' diye konuştu. TBMM Sanayi, Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı da bir birim ürün üretmek için Avrupa Birliği üyesi ülkelerden iki buçuk kat daha fazla enerji harcandığına dikkat çekerek, dünyada 2 milyara yakın bir nüfusun enerjiden yoksun olduğunu söyledi. TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ise kalkınma ve enerjinin birbiriyle ilgili olduğunu ve çevreye duyarlı olması gerektiğini vurgulayarak, sigara ile ilgili yürütülen kampanyanın bir benzerinin de enerji verimliliği ile ilgili yapılması gerektiğine dikkat çekti.

TÜBİTAK’tan yaratıcı projeler

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Palaz ise Türkiye’nin enerji sorunlarına yönelik yaratıcı çözümler üretmek için birçok projenin hayata geçirilmesi için Ar – Ge ve laboratuvarı yürüttüklerini söyledi. Termik santrallerdeki atık ısının kullanımı ile ilgili bir pilot projeyi Soma Termik Santrali’nde uyguladıklarını aktaran Palaz, elektrikli hibrid otomobil motoru ile ilgili çalışmaları için de laboratuvar hizmeti verdiklerini ifade etti.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar da enerji verimliliği alanında Türkiye’nin büyük bir potansiyeli olduğunun altını çizerek, “Ülkemizin yıllık 8 – 10 milyar dolarlık enerji tasarrufu potansiyeli bulunuyor. Geç kaldığımız her yıl, bu potansiyel imkanımızı kaybediyoruz. Temiz enerji konusunda yüksek teknoloji ürünlerine yatırım yapmamız kaçınılmaz. Bilgilendirme, bilinçlendirme ve sivil toplum kuruluşları ile önemli eğitim işbirliklerine imza atmamız gerekiyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uevf-2013--4-ulusal-enerji-verimliligi-forumu-ve-fuari-kapilarini-acti_103829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!