Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

UIA Başkanı Sgoutas: "Mesleğimiz yol ayrımında"

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Başkanı Vassilis Sgoutas, 2002 yılı mesajında yeni yılda mimarlığın durumunu değerlendirdi ve özetle şu görüşleri

Yapı Dergisi/244luslararası Mimarlar Birliği (UIA) Başkanı Vassilis Sgoutas, 2002 yılı mesajında yeni yılda mimarlığın durumunu değerlendirdi ve özetle şu görüşleri dile getirdi:
"2002 yılına girerken bu yılın biz mimarlar için görevlerimizin daha da belirginleşeceği özel bir yıl olacağını hissediyoruz. Şimdi, her zamankinden daha yoğun olarak, mimarlığın geleceği ve trajik 11 Eylül olaylarından sonra dramatik değişimler yaşanan bir dünyada mimarlar olarak oynayabileceğimiz rol üzerinde durma gereğini duyuyoruz.
Bütün yaşam alanlarımızdaki değer hükümleri, politikalar, öncelikler yeniden gözden geçiriliyor. Mesleğimiz de şimdi bir yol ayrımında.
Saldırılara açık bir yapılı çevrede yaşadığımızın bilincine vardık. Keza artık bundan böyle bütçelerde savunma ve güvenlik için daha fazla pay ayrılacağını da biliyoruz. Bu nedenle, mimarlık ve planlamadaki önceliklerimizi kullanarak çevreye ve yoksulluğa karşı mücadeleye ayrılacak fonlarda kaçınılmaz bir şekilde meydana gelecek azalmayı dengeleyecek yollar bulmamız gerekiyor. Dahası, gezegenimiz için uzun erimli bir umut yolunun, kültürler arasında hiçbir koşul ve sınırlamaya bağlı olmayan bir diyalog ortamından geçtiğini öncelikle hesaba katmamız gerekiyor. Biz mimarlar olarak, bugüne kadar yapılagelenlerin ötesinde mücadele yolları bulmak ve toplumu etkilemek zorundayız.
Gelecek Temmuz'da, Berlin'de yapılacak kongremiz bize bu şansı veriyor. Mimarlık için geniş bir tanıtım ortamı olmasının ve bugüne değin bir UIA Kongresi izleyememiş olanların aklının pek almayacağı ilginçlikte bir dizi etkinlik içermesinin ötesinde, değişik bağlam ve farklılıklarla 'Mimarlık ve Kaynaklar' temasını işleyen bir kongre olarak Berlin, anlamlı bir mimarlığı vurgulamak ve kaynakların önemini duyurmak için ideal bir platform olacaktır.
'Eğer bir düşünüz yoksa, bir düşün gerçekleştiğini de göremezsiniz' derler. Kongrenin heyecan verici yanı bizden bir düş geliştirmemizin istenilmiş olmasıdır: sürdürülebilir bir çevre fikrini aklımızdan çıkarmadan bir planlama yapmak ve inşa etmek..
Nitelikli mimarlık hedefimize paralel olarak son üç yıllık dönemimizde ağırlıklı konularımız üç ana eksende odaklanıyor: Sürdürülebilir bir mimarlığın teşvik edilmesi, yoksulluğun ve kentlerdeki dışlanmış kesimlerin azaltılması, kültürel farklılıkların teşvik edilmesi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/uia-baskani-sgoutas-meslegimiz-yol-ayriminda_551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!