Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ulaştırma Bakanı: İstanbul’a 3. Havaalanı Yapılması Kaçınılmaz

Havacılık Şenliği’ne katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Hava Limanı’nın pistlerinin yetersizliği sebebiyle yakın gelecekte yolcu talebini karşılayamaz hale geleceğini belirtti. Binali Yıldırım, İstanbul’a 3. havaalanı yapılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Zamanavacılık Şenliği’ne katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Hava Limanı’nın pistlerinin yetersizliği sebebiyle yakın gelecekte yolcu talebini karşılayamaz hale geleceğini belirtti. Binali Yıldırım, İstanbul’a 3. havaalanı yapılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’a önümüzdeki 10 yıl içinde 3. havaalanı yapılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Türkiye’nin iç ve dış hat yolcu trafiğinin yüzde 40 oranında Atatürk Hava Limanı’ndan gerçekleştiğini belirten Yıldırım, “Aslında terminaller elverişli ve çok daha yolcuyu kaldırabilecek kapasitede, ancak pist imkanlarında sorunlar var. Pistlerdeki yetersizlik terminal kapasitesini kullanmamızı engelliyor. Bu nedenle İstanbul’a 3. havaalanı yapmamız gerekiyor.” dedi. Bakan Yıldırım, Pamukova tren kazasından sonra görevden alınan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın yargı kararıyla tekrar göreve dönmesi konusunda ise şunları söyledi: “Yargı kararını uygulamak zorundayız. Eğer yargı kararına itibar etmezsek, neye itibar edeceğiz?”

Havacılığı tanıtmak, havacılığa olan ilgi ve sevgiyi artırmak amacıyla “Aklım Havada” sloganıyla düzenlenen “Ulusal Havacılık Şenliği” Hezarfen Havaalanı’nda yapıldı. Şenliğin açılışında konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havacılık sevgisini anlatmak için her türlü desteği vereceklerini kaydetti. Yıldırım, sivil havacılık sektöründe çalışanlara, teknisyenlere yeni istihdam alanları oluşturulduğunun altını çizerek, bu gelişmelerin taşınan yolcu sayısına da yansıdığını belirtti. Yıldırım, 1,5 yılda 7 milyon insanın havayolunu kullandığını, bunun yarıdan fazlasının hayatında ilk defa uçağa binen insanlar olmasının sektörü daha anlamlı hale getirdiğini dile getirdi.

Bölgesel Havacılık Projesi’yle bilet fiyatlarında büyük oranda indirim olduğunu da söyleyen Yıldırım, “Amacımız bütün insanlarımızın uygun fiyatlarla havayoluyla seyahat etmesini ve hava trafiğinin konforundan yararlanmasını sağlamaktır.” diye konuştu. Ülkenin her bir yanında irili ufaklı 70’in üzerinde meydan bulunduğunu, şu anda ancak 50 noktaya, bazılarında sınırlı olmak üzere uçabildiklerini ifade eden Yıldırım, büyük paralar harcanarak yapılan meydanların altyapılarını da iyileştirerek, seyrüsefer güvenliğini de sağlayarak her meydana büyük küçük demeden uçmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Sınır bölgelerindeki illerden komşu ülkelerin önemli şehirlerine tarifeli uçuşlar da başlatacaklarını bildiren Yıldırım, proje kapsamında aynı zamanda ülkenin kuzeyinden güneyine, kuzeybatısından güneydoğusuna çapraz uçuşlar gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti. Konuşmasında bir müjde vereceğini de belirten Yıldırım, hava trafik kontrolörleri ve sivil havacılık sektöründe çeşitli kademelerde doğrudan görev yapan personelin özlük haklarını düzeltme kararı aldıklarını açıkladı.

Bakan Yıldırım, yakın gelecekte gerçekleştirmeyi planladıkları projelerinden de bahsetti: “Ankara’yı da İstanbul gibi uluslararası bağlantı merkezi haline getirme çalışmalarımız sürüyor. İzmir’e yeni bir hava limanı yapıyoruz. Ayrıca yakın zamanda çapraz uçuşlara da başlayacağız, Yanı İstanbul’dan çıkan uçak Ankara’ya uğramak zorunda kalmayacak. Ülkenin en kuzeyinden en güneyine çapraz uçuş yapacak. Tüm bunların bitmesiyle Atatürk Hava Limanı’nın yükü azalacak.” Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bir başka soru üzerine de şenliğin sloganı olan “Herkesin aklı havada olacak” sözüne işaret ederek, “Gökyüzü özgürlüktür. Aklınız havada olsun, ama bir karış havada olmasın.” şeklinde espri yaptı.

Açılışta bir konuşma yapan Hezarfen Havaalanı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Berksan, bu yılki gösterilere Yunanistan’dan da akrobasi ekiplerinin katıldığını belirtti. İstanbul Havacılık Kulübü Onursal Başkanı Necati Artan, akrobasinin sadece bir adale sporu olmadığını, hırs, inat, sebat, yürek ve teknik gerektirdiğine dikkat çekti. Havacıların, Atatürkçü, vefakâr, vatan aşığı olduğunu da söyleyen Artan, bu sporu yapan gençlerin yalnız ve sahipsiz olduklarını da anlattı. Akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk’ün Hollanda’da düzenlenen organizasyonda, Türk bayrağı yerine, kendisine sponsor olan bir İngiliz firmasının bayrağıyla uçtuğunu belirtti.

Şenlikte nefes kesici sportif içerikli hava ve yer gösterileri ile akrobasi, model uçak ve paraşüt gösterileri yapıldı. Gösteride özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Özel Timi’nin gösterisi büyük ilgi topladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulastirma-bakani-istanbula-3-havaalani-yapilmasi-kacinilmaz_30097.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!