Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Ulaştırma Bakanı Olarak Görev Yaptığım Dönemde Türkiye'de 92 Katrilyonluk Yatırım Yapıldı''

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Alanya Yat Limanı'nın açılışını yapmak üzere Alanya'ya geldi. Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Türkiye'de 92 katrilyonluk yol, havayolu, liman, havalimanı, telekomünikasyon, demiryolu gibi alanlarda yatırım yapıldığını anlatan Yıldırım, ''79 yıl içerisinde Türkiye'de yapılan bölünmüş yol miktarı 6 bin

yapi.com.tr / AA
1 ''Ulaştırma Bakanı Olarak Görev Yaptığım Dönemde Türkiye'de 92 Katrilyonluk Yatırım Yapıldı''

Fotoğraf: Fazıl Tunç

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Alanya Yat Limanı'nın açılışını yapmak üzere Alanya'ya geldi. Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Türkiye'de 92 katrilyonluk yol, havayolu, liman, havalimanı, telekomünikasyon, demiryolu gibi alanlarda yatırım yapıldığını anlatan Yıldırım, ''79 yıl içerisinde Türkiye'de yapılan bölünmüş yol miktarı 6 bin 100 kilometre. Biz bunun üzerine 14 bin kilometre bölünmüş yol koyduk. Şimdi artık Anadolu'nun her yerine bölünmüş yollarla gidebiliyorsunuz'' dedi.

Antalya-Alanya yolunu da örnek gösteren Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

''O da ihtiyaca cevap vermiyor. Şimdi Alanya'ya yeni bir yol daha yapacağız. Alanya'ya Antalya üzerinden bir otoyol yapacağız. Bunun projesini yapıyoruz. Antalya'ya inecek, Antalya'dan da Alanya'ya devam edecek. Alanya'dan Gazipaşa'ya olan bölünmüş yolun da 26 kilometresi bitti. 14 kilometrelik kısmı da Haziran ayına kadar bitecek. Böylece Antalya-Alanya-Gazipaşa arasını da bölünmüş yolla bağlamış olacağız. Bunu bağlayınca Antalya Gazipaşa Havaalanı da daha etkin bir şekilde hizmete girmiş olacak''.

Gazipaşa Havaalanı'yla ilgili de Yıldırım, havaalanının 2009 sonunda hizmete açıldığını, 2010 yılında Ankara ve İstanbul'a seferler başladığını, ancak devam ettirilemediğini anımsatarak, ''Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ancak burada şunu açıklıkla sizlere ifade etmek istiyorum. Çünkü bu tartışmaların haksız ve yersiz olduğunu düşünüyorum'' dedi.

 Gazipaşa Havaalanı'nın, 3 C denilen üçüncü kategori bir havaalanı olduğunu vurgulayan Yıldırım, ''Üçüncü kategori havaalanı demek, bazı kısıtlamaları olan, ancak küçük ve orta gövdeli uçakların inip kalkmasına müsaade eden bir havaalanıdır. Bu çerçevede 100 yolcu kapasiteli uçaklar pilot mesuliyetinde inebilir. Buraya inecek pilotların mutlaka eğitim almaları şartıyla buraya sefer yapabilirler. Bu havaalanı stoll havaalanıdır, 3. sınıf bir havaalanıdır'' diye konuştu.

Avrupa'nın birçok ülkesinden havaalanına iniş yapacak uçakların olacağını, bu uçaklarının 100 tipinin bulunduğunu belirten Yıldırım, durum böyleyken bazılarının, Gazipaşa Havaalanı'nın Antalya Havaalanı'yla aynı olmasını istediğini belirterek, şunları söyledi:

''Antalya Havaalanı dünyanın en gelişmiş havaalanlarının ilk 5'i arasında yer alır. Birbirinden bağımsız pistleri olan, yılda 150 bin uçağın indiği ve 22 milyon yolcunun kullandığı bir havaalanıdır. Antalya havaalanını görünce hemen karşınızda bir dağ görebiliyor musunuz? 'Antalya Havaalanı ile Gazipaşa Havaalanı aynı olsun' demek işi bilmemektir. Bu havaalanı iş görür. Lüzumsuz tartışmalarla zaman kaybedeceğimize bu havaalanının tanıtılması için gayret gösterelim. Yapılması gereken budur. Havaalanı için yapılabilecek her şey yapılmıştır havaalanı da açıktır. Yaz tarifesinden itibaren Türk Hava Yolları uygun uçaklarla buraya tarifeli seferlere başlayacak. Ayrıca, yine charter dediğimiz düzenli tarifeli olmayan uçuşlar da bu yaz buraya artacaktır.''

Alanya'yı Konya ve Sarıveliler'e bağlayan Kuşyuvası yoluyla ilgili çalışmalar konusunda da bilgi veren Bakan Yıldırım, yolun bütün güzergah araştırmalarının yapıldığını ve yolla ilgili proje çalışmasının sürdüğünü, Gazipaşa'dan Anamur ve Silifke'ye kadar olan çalışmaların da devam ettiğini belirtti.

Yat limanı açılışı

Daha sonra yat limanına giden Yıldırım, Akdeniz'in dünya deniz ticaretinin en canlı merkezlerinden birisi olmaya devam ettiğini anlattı.

Türkiye'nin yat turizminde çok önemli bir ülke olduğunun altını çizen Yıldırım, ancak yat turizminden hak edilen payın alınamadığını belirterek, şunları söyledi:

''Neden? Bugün Akdeniz'e kıyısı olan 23 tane ülke var ve Akdeniz çanağında bir milyona yakın yat var. Bu yatların yüzde 85'i üç ülke tarafından konaklatılıyor ve barındırılıyor. Bu ülkeler ise Fransa, İspanya ve İtalya'dır. Geri kalan 20 ülke ise maalesef denize bakıyor ve bundan nasibini alamıyor. Türkiye'nin bu pastadan pay alamaması çok hazin bir durumdur. Deniz turizminde Türkiye Akdeniz çanağında hak ettiği payı almalıdır. Bunun için şu anda sayısı 46 olan ve bağlama kapasitesi 15 bini bulan yat bağlama ve konaklama tesislerinin sayısını hızla arttırıyoruz. Kısa vadede bu kapasiteyi, 2015 yılına kadar 26 bine çıkaracağız. Geldiğimizde 9 bin 200 idi, şu anda 15 bine çıktı. 2015 yılında 26 bine, 2023 yılında 56 bine çıkaracağız. Bu hedefi koyduk. Bu sektörden ülkemizin 4 milyar dolara ulaşan gelirini tamamlayacağımız bu tesislerle 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 8 yıl içinde sıfırdan yapılan ve yarım kalan yat limanlarının tutarı, 300 milyon doları aşmıştır. Buna yap işlet devret modeliyle yaptıklarımızı dahil etmiyorum. İşte bu da kamu ve özel sektör ortaklığının en güzel örneklerinden bir tanesidir.''

Yıldırım, yap-işlet-devret modeliyle Alanyalı konsorsiyuma verilen yat limanının 23,5 yıl boyunca aynı şirket tarafından çalıştırılacağını bildirdi. Yat limanı için şirketin devlete 5 milyon lira ödeyeceğini de vurgulayan Bakan, yat limanının 275 yat kapasiteli olduğunu da vurguladı.

ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/ulastirma-bakani-olarak-gorev-yaptigim-donemde-turkiyede-92-katrilyonluk-yatirim-yapildi_85684.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bakan henüz para birimlerini öğrenememiş.Bunun nedeni snıyorum üretim kültüründen gelmemiş olmakla açıklanabilir.Yaptıklarının abartılması ile ancak tatmin olan bu yapı ortaya konan güzel şeylerin takdir edilmesine de engel oluyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!