Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ulaştırma Bakanlığı Uzay Evi İnşa Edecek

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’de uzay kültürünü oluşturmak amacıyla Ankara’da Uzay Evi yapacak. Bakanlık çalışmalara şimdiden başladı.

yapi.com.tr
Ulaştırma Bakanlığı Uzay Evi İnşa Edecek

Akşam Gazetesi'nden Volkan Yanardağ'ın haberine göre, Ulaştırma Bakanlığına bağlı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü önemli bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Genel Müdürlük, Planetaryum adı da verilen Uzay Evi inşası için Ankara’da çalışmalara başladı. Genel Müdürlük, planladığı planetaryum projesi ile uzayla ilgili farkındalığın artırılmasını, uzay kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılmasını ve araştırma-fark etme duygusunun geliştirilmesini amaçlıyor. Uzayı anlamak için geliştirilen uzay evlerinde özel bir projeksiyon yardımıyla görüntü kubbe şeklindeki tavana yansıtılıyor. Planetaryumlarda, gezegenlerin ve evrendeki diğer gök cisimlerinin özellikleri öğreniliyor.

Uzay evlerinde seyirciler dairesel bir düzenlemeyle oturarak kubbe şeklindeki tavanda gösteriyi izliyor. Türkiye’de gökbilimin öğretildiği yerlerin az olduğu düşünüldüğünde, gerçeklerin eğlenceli bir ortamda sunulduğu uzay evlerinin önemli bir açığı kapatacağı tahmin ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulastirma-bakanligi-uzay-evi-insa-edecek_114753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!