Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Ülkemiz Yüksek Hızlı Trende Avrupa Altıncısı, Dünya Sekizincisi Oldu''

Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, Türkiye'nin 13 Mart 2009'da yüksek hızlı trenle buluştuğunu ve yüksek hızlı trende Avrupa altıncısı, dünya sekizincisi olduğunu belirtti. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte Sivas'a gelen Bakan Soluk, Sivas-Ankara karayolu üzerindeki mevcut beton travers fabrikasının yanındaki alana İtalyan ve

yapi.com.tr / AA
''Ülkemiz Yüksek Hızlı Trende Avrupa Altıncısı, Dünya Sekizincisi Oldu''

Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, Türkiye'nin 13 Mart 2009'da yüksek hızlı trenle buluştuğunu ve yüksek hızlı trende Avrupa altıncısı, dünya sekizincisi olduğunu belirtti. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte Sivas'a gelen Bakan Soluk, Sivas-Ankara karayolu üzerindeki mevcut beton travers fabrikasının yanındaki alana İtalyan ve yerli ortaklarla, Sivas Travers İmalat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (SİTAŞ) adıyla kurulacak yüksek kapasiteli, modern beton travers fabrikasının temel atma törenine katıldı.

Bakan Soluk, törende yaptığı konuşmada, temeli atılan tesisin kamu özel sektör ortaklığıyla kurulacağını ifade ederek, Sivas'ın önemli bir tesis kazandığını söyledi.

Soluk, sözlerine şöyle devam etti:

''13 Mart 2009 yılında Türkiye yüksek hızlı trenle buluştu. Ülkemiz yüksek hızlı tren kullanımında Avrupa altıncısı, dünya sekizincisi oldu. 10 bin kilometre yüksek hızlı tren demiryolu, 5 bin kilometre de konveksiyonel hat demiryolu proje çalışmalarımız devam ediyor. Sadece bunlar için travers fabrikalarımız travers üretse, yaklaşık 25-30 milyon adet traverse ihtiyacımız var. Sivas'taki temelini atacağımız travers fabrikamızın yıllık kapasitesi 1 milyon 39 bin 500 adet. Bu nedenle Devlet Demiryollarımızın da içinde yer aldığı konsorsiyumdan özellikle rica ediyorum, bu kapasite yetersizdir, bu kapasite Sivas'a yetmez. Süratle kapasiteyi artırırken hedefimiz milyonlar olmalı ve bu milyonları içeride kullandığımız gibi komşu ülkelere de ihraç ederek ülkemize döviz girdisinin sağlanmasını istiyorum.''

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da temeli atılan fabrikada üretilecek traverslerin, önümüzdeki 10 yıl içerisinde yapılacak 10. bin kilometre hızlı demiryolu, 6 bin kilometre normal demiryolu inşaatlarında kullanılacağını, Türkiye'nin travers ihtiyacının buradan karşılanacağını kaydetti.

Sivas Valisi Ali Kolat da Sivas'ın yapılan çalışmalarla ulaşım alanında önemli bir merkeze dönüştürüldüğünü belirtti. Kentin yeniden kavşak noktası olmaya başladığını da ifade eden Kolat, kentin yatırımlar açısından yükselen bir il olduğunu kaydetti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkiye'nin çağdaş demiryolu ağına sahip olduğunu ifade ederek, demiryollarının bugün kabuğunu kırdığını, demir yolcularında kendine güveninin geldiğini söyledi.

Şirket ortaklarından İtalya Margeritelli firmasının Genel Müdür Yardımcısı Jacop Moretti de Sivas'ta yatırım yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti. Konuşmaların ardından Bakan Soluk, Yıldırım ve diğer yetkililer, tesisin temelini birlikte attı.

Modern Beton Travers Fabrikası

TCDD, KOLSAN, Eser Beton ve İtalyan firma Margeritelli tarafından 20 bin metre karelik bir alanda temeli atılan firma, Türkiye'nin beton travers ihtiyacının yanı sıra Suriye, Irak, İran, Gürcistan, Azerbeycan, Cezayir, Libya ve Tunus'a ihracat yapacak. TCDD'nin iştirakiyle, yerli ve İtalyan ortakla kurulan Sivas Modern Travers Fabrikasında üretilecek beton traverslerin, Sivas-Ankara hızlı tren hattında ve diğer güzergahlarda da kullanılması planlanıyor.

Fabrika, uluslararası standartlarda 1 milyon 39 bin 500 adet ön germeli beton travers üretecek ve üretimdeki yerlilik oranı en az yüzde 97 olacak. Teknoloji yoğun üretim sistemi kullanılarak üretim yapacak fabrikada ilk etapta 56 kişi istihdam edilecek. Çalışan sayısının ilerleyen süreçte artırılabileceği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulkemiz-yuksek-hizli-trende-avrupa-altincisi-dunya-sekizincisi-oldu_87386.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!