Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara-İstanbul YHT ve Marmaray Bir Yılda Tamamlanacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yapımına devam edilen Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı ile Marmaray Projelerinin 29 Ekim 2013 olan hedeflenen tamamlanma tarihini 30 Eylül 2013'e çektiklerini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Ankara-İstanbul YHT ve Marmaray Bir Yılda Tamamlanacak

p>Ankara-İstanbul YHT hattı inşaatında incelemelerde bulunmak üzere helikopterle Bilecik'in Osmaneli ilçesine gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, YHT hattı alt yapı çalışmalarının yürütüldüğü Osmaneli yerleşkesindeki şantiyede düzenlediği basın toplantısında, projenin en zor bölümünün Osmaneli'de olduğunu ifade etti. Burada 150 kilometreden oluşan bir hat bulunduğunu ve ağırlıklı olarak sanat yapılarından oluştuğunu belirten Yıldırım, şöyle devam etti:
     
''Tüneller ve viyadükler, yolun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu tünellerin toplam uzunluğu 59 kilometre ediyor. 16 adedi tamamen bitmiş, geriye kalan 19 adedi de yüzde 80 seviyesinde tamamlanmıştır. Toplamda geçtiğimiz 33 ay içinde inşa edilen, tamamlanan hat boyunca toplam tünel uzunluğu 34 kilometredir. Açılan en büyük tünel 7 bin 450 metre olacaktır. Ayrıca 13 kilometre toplam uzunluğa erişen 28 tane viyadük var. Bu 28 viyadüğün 15 adedi tamamen bitti, geri kalan 13 adedinde de çalışma devam ediyor. İlerleme oranı yüzde 75'tir. Demek ki, tüneller yüzde 80, viyadükler ise yüzde 75 oranında tamamlanmış. Yine projede 13 üst geçit, 40 alt geçit, 123 adet de küçük menfez dediğimiz alt geçit mevcuttur. Bunların da aşağı yukarı yüzde 98'i tamamlanmıştır. Toplam katı dolgu işi 14 milyon 500 bin metreküpü bulmuştur. Ray döşeme işi de bir yandan başlamıştır. Pamukova'dan bu tarafa doğru ray döşemesinin devam ettiğini, İnönü'den Bozüyük istikametine de çalışmaların başladığını gördük. Şu an itibariyle güney kesimde 15 kilometrelik bir hat, ray döşemeye hazır haldedir.''
    
''Alt yapı çalışmaları 15 Mart 2013'e kadar tamamlanacak''
    
Alt yapı ile üst yapının birbiriyle uyumlu ilerlemesinin, projenin zamanında tamamlanması bakımından hayati öneme sahip olduğunu belirten Bakan Yıldırım, ''Projenin hedeflenen tamamlanma tarihi 29 Ekim 2013'tü. Bu tarihi 30 Eylül 2013'e çekmiş bulunuyoruz'' dedi. Yıldırım, koşullar gereği böyle bir planlama yapıldığını ve iş planının yenilenmesi gerektiğini ifade etti. 20 Nisan 2013 olarak öngörülen tüm alt yapı işlerinin tamamlanmasının da 15 Mart 2013'e kadar bitirilmesinin hedeflendiğine dikkati çeken Bakan Yıldırım, şunları söyledi:
     
''Projeyi Ankara-İstanbul olarak ele aldığımızda 750'den fazla sanat yapısı var. Şu anda bu bölgede 2 bin kişi çalışıyor. 600 adet iş makinesi çalışıyor. Sadece buradaki makine parkının bedeli 200 milyon liranın üzerindedir. Bu da projenin ve yüklenicilerimizin projeye verdiği önemi, zamanında hatta biraz daha erken bitirilmesi için ne kadar büyük gayret gösterildiğini ortaya koyuyor.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-istanbul-yht-ve-marmaray-bir-yilda-tamamlanacak_102279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!