Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ulu Caminin Eğik Minaresine Uydudan Takip

Anadolu'nun en eski camilerinden biri olma özelliğini taşıyan Sivas Ulu Camii'nin eğikliğiyle dikkat çeken minaresinin uydudan izlenerek, hareketliliğin 1 yıl boyunca takibe alınacağı bildirildi.

Zaman Gazetesi
Ulu Caminin Eğik Minaresine Uydudan Takip

nadolu'nun en eski camilerinden biri olma özelliğini taşıyan Sivas Ulu Camii'nin eğikliğiyle dikkat çeken minaresinin uydudan izlenerek, hareketliliğin 1 yıl boyunca takibe alınacağı bildirildi. Alemden kaideye göre 116 santimetre eğik olan ve birkaç defa yıldırım isabet etmesi nedeniyle kıymetli süslemelerin bulunduğu gövdesi boydan boya yıpranan caminin minaresindeki eğikliğin araştırılması için Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü çalışma başlattı.

Bu kapsamda camiye yerleştirilecek uydu izleme cihazıyla eğik minarenin hareketliliğinin 1 yıl boyunca takibe alınacağı belirtildi. Bu süre içerisinde minarenin hangi yöne ne kadar eğildiği tespit edilerek, 1 yılın sonunda Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün, çıkacak raporu Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunacağı kaydedildi.

Kuruldan çıkan karar sonrasında Ulu Cami ve eğik minaresinin onarıma alınacağı ve çevre düzenlemesi çalışmasının yapılacağı belirtildi. Bu arada, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün, eseri uydudan takip edecek firmayı da ihale yoluyla belirleyeceği kaydedildi. Yetkililer, ihale çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulu-caminin-egik-minaresine-uydudan-takip_56045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!