Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ulucami Restorasyonunda Sona Yaklaşılıyor

Bursa'daki Ulucami'de yaklaşık 2 yıldır sürdürülen restorasyon çalışmalarında sona gelindi. 2 yıl boyunca kapalı kalan tarihi minber ile mihrap, bütün ihtişamı ile ortaya çıktı. Ayrıca, müezzin mahfilinin arka ve yan cephelerinde şimdiye kadar varlığı bilinmeyen ceylan derisine işlenmiş motifler ortaya çıkarıldı.

Zaman Gazetesi
Ulucami Restorasyonunda Sona Yaklaşılıyor

SPAN lang=EN> Bursa'daki Ulucami'de yaklaşık 2 yıldır sürdürülen restorasyon çalışmalarında sona gelindi. 2 yıl boyunca kapalı kalan tarihi minber ile mihrap, bütün ihtişamı ile ortaya çıktı. Ayrıca, müezzin mahfilinin arka ve yan cephelerinde şimdiye kadar varlığı bilinmeyen ceylan derisine işlenmiş motifler ortaya çıkarıldı. Bu motifler ve caminin dünyada eşi bulunmayan mihrabı, ziyaretçilerin zarar verme ihtimaline karşı cam muhafaza altına alındı.

Ulucami Onarım Donatım ve Bakım Derneği Başkanı İbrahim Aydın'ın verdiği bilgiye göre, yaklaşık 2 yıl süren restorasyon çalışmalarının en önemli ayağı olan minber ve mihraptaki çalışmalar tamamen bitti. 666 parça ahşaptan yapıldığı belirtilen ve güneş sistemi gezegenlerinin motiflendiği tarihi minber, aslına uygun olarak yeniden kullanıma hazır hale getirildi. Mihrabın da bütün yazı, motif ve altın varakları en ince noktalarına kadar onarılarak bitirildi. Işıltılı görünümüyle göz kamaştıran mihrap ve minber, bütün ihtişamıyla caminin en kıymetli eserleri arasında yerlerini aldı. Bunun yanı sıra, müezzin mahfilinin yan ve arka cephelerinde daha önce varlığı bilinmeyen benzersiz desenler ortaya çıktı.

Restorasyon sırasında üzeri yağlı boya ile boyanan bölümlerde, ceylan derisi üzerine işlenmiş harika motifler ortaya çıkartıldı. Bir kısmı yırtılan motiflerin korunması için minberde uygulanan cam muhafaza sistemi burada da kullanılarak, ceylan derisindeki benzersiz desenler koruma altına alındı. Diğer çalışmalar hakkında da bilgi veren İbrahim Aydın, caminin 20 kubbesinden 18'inin restore edildiğini, şadırvan üzerindeki kubbe ile imam odasının üzerindeki kubbenin de yıl sonuna kadar onarılacağını söyledi. Caminin içinde bulunan şadırvanda abdest almanın yasaklanmasının ardından, bahçedeki şadırvanların genişletilerek yenileneceğini belirten Aydın, halıların da değişeceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulucami-restorasyonunda-sona-yaklasiliyor_63932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!