Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Ulucanlar’ın Ruhunu Öldürdüler’

AKP’li Altındağ Belediyesi, Yaşar Kemal, Kemal Tahir, Bülent Ecevit ve Yılmaz Güney gibi tanınmış birçok ismin yıllarca hapis yattığı Ulucanlar Cezaevi’nin restorasyonu sırasında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edildiği darağacını boyarken, kadınlar koğuşunu yıktı. Dönemin mahkûmları tarafından duvarlara yazılan yazılar ise silindi. Ankara

Cumhuriyet Gazetesi
‘Ulucanlar’ın Ruhunu Öldürdüler’

AKP’li Altındağ Belediyesi, Yaşar Kemal, Kemal Tahir, Bülent Ecevit ve Yılmaz Güney gibi tanınmış birçok ismin yıllarca hapis yattığı Ulucanlar Cezaevi’nin restorasyonu sırasında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edildiği darağacını boyarken, kadınlar koğuşunu yıktı. Dönemin mahkûmları tarafından duvarlara yazılan yazılar ise silindi. Ankara 78’liler Derneği, “Ulucanlar’ın ruhunun öldürüldüğü” gerekçesiyle restorasyon çalışmalarını yargıya taşımaya hazırlanıyor. AKP’li belediye, derneğin düzenlediği “12 Eylül Utanç Müzesi”nde boyadığı darağacının sergilenmesine izin vermiyor.

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılan “12 Eylül Utanç Müzesi”nde, o döneme ait Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edildiği darağacı dışında, “görülmüştür” ibareli mektuplar, işkence aletleri ve dava dosyaları gibi pek çok belge sergileniyor. Darağacının sergilenmeme nedeni ise Altındağ Belediyesi’nin Ulucanlar Cezaevi’nde yaptığı restorasyon ve bu restorasyon sonucu cezaevinde bir müze açmak istemesi. Ancak Ankara 78’liler Derneği, darağacının müzede sergilenmeme nedeninin “siyasi” olduğu görüşünde. Konuya ilişkin bilgi veren Ankara 78’liler Derneği Başkanı Hüseyin Esentürk, müze açılmadan önce Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile görüştüklerini, başkanın kendilerine darağacının müzede sergilenmesi konusunda söz verdiğini ancak daha sonra bu sözünden “Biz de Ulucanlar’da müze açacağız. Bizim müzenin en can alıcı malzemesi de bu darağacı. Biz bu darağacının başka bir yerde sergilenmesini istemiyoruz” diyerek döndüğünü söyledi.

Bunun üzerine Altındağ Belediyesi’ne, “Sizin böyle bir hakkınız yok, bu bizim geçmişimiz. Burada kaç arkadaşımız idam edildi” diyerek tepki gösterdiklerini anlatan Esentürk, darağacının sahibinin belediye olmadığının altını çizdi.

AKP’li Altındağ Belediye Başkanı’nın verdiği sözü yerine getirmediği için müzeye temsili bir darağacı kurduklarını ve altına yaşanan tüm süreci anlattıklarını dile getiren Esentürk, “Belediyenin Ulucanlar’da yaptığı restorasyon çalışmaları sırasında gördük ki darağacı boyanmış. Aslında boyamaya hakları yok, çünkü izler siliniyor” dedi.

‘Espri bile yapıyorlar’

Altındağ Belediyesi’nin Ulucanlar Cezaevi’nde yaptığı restorasyon çalışmaları için de suç duyurusunda bulunacaklarını, çünkü restorasyon çalışmaları sırasında geçmişe ait izlerin silindiğini saptadıklarını kaydeden Esentürk, “Cezaevinde bir tarihi katlettiler. Ulucanlar’ın ruhunu yok ettiler. Kadınlar koğuşunun büyük bir bölümünü yıkmışlar. Boyamışlar, sıvamışlar. Tarihe tanık yazıları kazımışlar. Oysa o yazılar oranın ruhudur. Restorasyon çalışmaları sırasında hücrelerde yapılan hiçbir şeyi onaylamıyoruz. Biz o hücrelerde ışık bile alamıyorduk. Şimdi her yer boyanmış, pırıl pırıl. Hatta espri bile yapıyorlar, ‘Burada para verilip kalınır’ diyorlar” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulucanlarin-ruhunu-oldurduler_82485.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!