Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uludağ Alan Başkanlığı Milli Parkı Ticarethaneye Çevirdi

Bursalıların rant amaçlı kurulduğu eleştirisi yaparak “Talan Başkanlığı” diye adlandırdığı Uludağ Alan Başkanlığı işi ticarete döktü, neredeyse her türlü başvuru ve işlemden para talep ediyor.

yapi.com.tr
Uludağ Alan Başkanlığı Milli Parkı Ticarethaneye Çevirdi (Fotoğraf: AA)

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda 2004 yılında yapılan değişiklikle getirilen Alan Yönetimi ile koruma altındaki doğal ve kültürel varlıkların rant aracına dönüştürülmek istendiğine yönelik eleştirileri haklı çıkaran bir örnek de Uludağ Alan Başkanlığı’ndan geldi.

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre; 7 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle geçen günlerde Kapadokya’da olduğu gibi Uludağ Alan Başkanlığı sınırları içerisinde sunulacak hizmetlerin ve yapılacak başvuruların tarifeleri belirlendi. Alan Başkanlığı sınırları içerisinde neredeyse her türlü başvuru ve işlemden para talep edilen yönetmelik değişikliğinde 1 dakikalık bir reklam filmi çekiminin saniyesi için 40.773,98 tl, dakikası için ise 2.446.380 tl ücret ödenecek!

Bursalıların “Uludağ Talan Başkanlığı” diye adlandırdığı Uludağ Alan Başkanlığı, Uludağ Milli Parkı’nın belli kesimlerinin Milli Park sınırları dışına çıkarılarak oluşturuldu. 18/1/2023 tarihlinde Uludağ Alanı Hakkında Kanuna dayanılarak ilan edilen Uludağ Alan Başkanlığı’nın her ne kadar gerekçeleri “Uludağ Alanının doğal sit alanları ve diğer korunan alanları ile birlikte jeolojik ve biyolojik varlıklar, su ve benzeri kaynak değerlerinin korunması, yaşatılması, geliştirilmesi, tanıtılması, planlanması, yönetilmesi ve denetlenmesi” olarak sunulsa da yasanın bölgeyi bir ticarethaneye çevireceği eleştirileri dile getiriliyordu.

Başvuru ve hizmetlerden ücret talep ediliyor
“Uludağ Alanında yürütülen faaliyetlerin düzenlenmesini sağlamak üzere Uludağ Alan Başkanlığına yapılacak ücrete tabi başvurular ile sunulacak hizmetler karşılığı alınacak ücretlere” dair son çıkarılan yönetmelik bu eleştirileri bir anlamda doğruladı. Daha önce Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından getirilen ücret tarifesinin benzeri bu sefer Uludağ Alan başkanlığı için açıklandı. Yönetmelik gereği başvuruların Alan Başkanlığınca kabul edilememesi durumunda ücretler de iade edilmeyecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uludag-alan-baskanligi-milli-parki-ticarethaneye-cevirdi_201674.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!