Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Uludağ Dünya Standartlarında Bir Kayak Merkezi Haline Dönüştürülecek''

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar Dostbil, ''Yapılan, devam eden ve bundan sonra yapılacak çalışmalar ile Uludağ, dünya standartlarında bir kayak merkezi haline dönüştürülecek'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Uludağ Dünya Standartlarında Bir Kayak Merkezi Haline Dönüştürülecek''

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar Dostbil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uludağ'ın, kış sporları merkezleri arasında müstesna bir yerinin bulunduğuna dikkati çekerek, manzara bütünlüğü ve üstün peyzaj değerlerine sahip bölgenin, Orman Kanunu'nun 25. maddesi hükümlerine göre 20 Eylül 1961 tarihinde Uludağ Milli Parkı olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Toplam 12 bin 762 hektar alana sahip Milli Park Bölgesi'nde 15 turizm tesisi, 15 kafeterya ve mekanik tesisi, 1 kayak eğitim tesisi, 15 kamu eğitim ve dinlenme tesisi, askeri tesisler, 2'si kamu olmak üzere 3 sağlık tesisi ve itfaiyenin bulunduğunu kaydetti.

Yaşar Dostbil, son yıllarda yatırımın yapılmamasından şikayet edilen Uludağ Milli Parkı'nın genel sorunlarına işaret ederek, ''Otopark alanlarının yetersizliği, konaklama tesislerinin standardının yetersizliği ve hukuki sorunlar, mekanik hatların etkin bir şekilde kullanılmaması, alandaki baskılar, imkanlar ve talepler, planlama alanında çevresel kalite yetersizliği, kamuya ait yapıların etkin ve verimli bir şekilde kullanılmaması, sosyal ve teknik altyapı donatıların yetersizliği''nin öne çıkan konular olduğunu belirtti.

Uludağ Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Revizyon Planı'nın 10 Aralık 2009'da onaylanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Dotbil, ''Doğal sit'' statüsünde olan 1. Gelişim Bölgesinin Koruma Amaçlı İmar Planı'nın, 12 Nisan 2011'de Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca onaylandığını belirtti.

Dostbil, Koruma Amaçlı İmar Planı ile getirilen temel kararları ise şu şekilde sıraladı:

''1. Gelişim bölgesinde yer alan mevcut tesislerin yoğunluklarının artırılması, kamu hizmet yapılarının belli bir bölgede toplanması ve herhangi bir faaliyet göstermeyen kamu tesislerinin kaldırılması, konaklama tesislerinin yer aldığı bölgenin zorunlu haller dışında taşıt trafiğine kapatılması, mekanik tesislerde nitelik ve kullanım yöntemlerinin değiştirilerek güvenlik ve verimlilik unsurlarının ön plana çıkarılması, turizm konaklama tesislerinde kaçak ve düzensiz yapılaşmanın kaldırılması.''

''Uludağ şanına yakışır bir görünüme kavuşturulacak''

Uludağ'ı herkesin beğenisini toplayan bir turizm merkezi haline getireceklerine inandığını ifade eden Dostbil, çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

''Uludağ'da çarpık, plansız ve çirkin yapılaşmanın önüne geçilmesi, yapı ve tesis standardının Koruma Amaçlı Plan öngörülerine uygun hale getirilmesi amacıyla, malum olduğu üzere bu hafta Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun talimatıyla, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve DSİ Genel Müdürlüklerine ait tesislerin yıkımı gerçekleştirildi. Söz konusu binaların yıkımının, Uludağ'da tesisi bulunan diğer kamu kurumlarına ve özel kişilere örnek oluşturması temel hedefimizdir.

Uludağ Milli Parkı 1. ve 2. Gelişim Bölgesi'nin altyapı uygulama projelerinin alım ihalesi yapılacak. Projelerin bitirilmesini müteakiben 2012 yılı yatırım programına alınacak. Uludağ Milli Parkı 1. Gelişim Bölgesi imar planında kapalı otopark ve kamu hizmet binalarının mühendislik ve mimari uygulama projelerinin alım ihalesinin ön yeterlilik aşaması 19 Ekim 2011'de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilecektir ve yine 2012 yatırım programına alınacaktır.''

Yaşar Dostbil, çalışmaların 2012'de hayata geçirileceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

''2012 sonu itibarıyla alt yapı projelerinin uygulanması, kapalı otopark ve kamu hizmet binalarının mühendislik ve mimari uygulama projelerinin uygulanarak tamamlanmasını müteakip Uludağ'ın temel meseleleri büyük ölçüde çözüme kavuşturularak halkımızın hizmetine sunulacaktır. Yapılan, devam eden ve bundan sonra yapılacak çalışmalar ile Uludağ, dünya standartlarında bir kayak merkezi haline dönüştürülecektir. Çalışmaların tamamlanmasını müteakip, yaz ve kış sporlarına yönelik hizmet, yapı, tesis ve saha düzenlemeleri ile Uludağ'ın şanına yakışır bir görünüme kavuşturularak, dört mevsim turizme hizmet edecek şekle getirilip modern ve çağdaş bir yapıya kavuşturulmuş olacaktır.''

ETİKETLER: kurum proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/uludag-dunya-standartlarinda-bir-kayak-merkezi-haline-donusturulecek_89344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!