Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Ulusal Müze" Atağı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yasa kapsamında, prehistorik çağlardan günümüze kadar yaşamış uygarlıkların izlerine ev sahipliği yapan 19 müzeyi "ulusal müze" statüsüne kavuşturacak. İstanbul Arkeoloji ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi, bu özellikleri taşıyan 19 müze, bir başkan ve ona bağlı iki müdür tarafından

İstanbul.com
"Ulusal Müze" Atağı

ültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yasa kapsamında, prehistorik çağlardan günümüze kadar yaşamış uygarlıkların izlerine ev sahipliği yapan 19 müzeyi "ulusal müze" statüsüne kavuşturacak. İstanbul Arkeoloji ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi, bu özellikleri taşıyan 19 müze, bir başkan ve ona bağlı iki müdür tarafından idare edilecek. Üçlü yapının başındaki başkan, her türlü işleyişte koordinasyon görevini üstlenecek, ulusal ve uluslararası ilişkiler ve projelerin onaylanmasından sorumlu olacak.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren 5226 sayılı "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun", müzelerin yeniden yapılandırılmasını gündeme getiriyor. Sistem Temmuz ayına kadar hayata geçirilecek.

Söz konusu müzelerin ihtisas gerektiren konularla ilgilenecek olan müdürleri de bilimsel ve idari işleri yürütecek. Müzelerin işletme müdürleri ise, müzeye kaynak sağlayacak her türlü konuyla ilgilenecek. Müzeye güvenliği, giriş ve çıkışlar, bilet ve hediyelik eşya satışı, kırtasiye gibi konular, işletme müdürünün sorumluluğunda olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu düzenlemenin ayrıntılarıyla gerçekleştirilmesi için yasanın kendilerine 1 yıllık süre tanıdığını ve bu düzenlemelere ilişkin yönetmelikleri hazırlamak üzere çalışmalara başlandığını belirtti. Yetkililer, Temmuz ayında dolacak bu 1 yıllık süreden önce çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini, ancak hangi müzelerin "ulusal müze" olacağına ilişkin henüz bir açıklama yapılmayacağını ifade etti.

Yerli turist - yabancı turist ayrımı kalkıyor
Turist Rehberleri Birliği'nin birincisi İstanbul Rehberler Odası tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen, rehberlerin müzeler ve müze giriş ücretleri ile ilgili sorularını yanıtlarken, müzelere girişte yerli ve yabancı ayrımını kaldıracaklarını açıklamıştı. İsen, müzelerle ilgili yaptığı değerledirmede, Türkiye'nin, yerli turistler için müze giriş ücretlerinin en düşük olduğu ülkelerden biri olduğunu, ancak bu durumun yabancı turistler için böyle olmadığını söyledi.

Bakanlık olarak müzelerle ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirten İsen. 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kütüphaneler ve müzelere odaklanacağını, ilk adımda müzelere girişte yerli yabancı ayrımının kaldırılacağını söyledi.

Müzelerde ciddi personel sorunu olduğunu ifade eden İsen, İstanbul Arkeoloji Müzesi için müdür aradıklarını, dünya tecrübesi olan, arkeolojiden anlayan ve birkaç dil bilen bir kişi bulamadıklarından yakındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulusal-muze-atagi_24819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!