Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uluslararası Akademisyenlerin Enerji Verimliliği Araştırmasına Isısan Desteği

Marie-Curie Araştırma Eğitim Ağı CITYNET, 6 Avrupa Birliği ülkesi ve aday ülke olan Türkiye’den toplam 8 farklı üniversitenin araştırma gruplarını, şehir bölgelerinde enerji yönetimi planlaması yoluyla CO2 emisyonlarında yüzde 30’a varan oranlarda düşüş hedefiyle on farklı doktora konusu üzerinde çalışmak üzere bir araya getiriyor. Projenin eğitim

yapi.com.tr
Uluslararası Akademisyenlerin Enerji Verimliliği Araştırmasına Isısan Desteği

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı mücadele konusunda, akademik çevreler ve duyarlı kuruluşlar arasında işbirlikleri artarak sürüyor. Bu bağlamda Marie-Curie Araştırma Eğitim Ağı CITYNET, 6 Avrupa Birliği ülkesi ve aday ülke olan Türkiye’den toplam 8 farklı üniversitenin araştırma gruplarını, şehir bölgelerinde enerji yönetimi planlaması yoluyla CO2 emisyonlarında yüzde 30’a varan oranlarda düşüş hedefiyle on farklı doktora konusu üzerinde çalışmak üzere bir araya getiriyor. Projenin eğitim modülü kapsamındaki 2. organizasyonu Türkiye’de gerçekleştirildi.

Isısan, projeye verdiği destek ve işbirliği kapsamında proje için 6 ülkeden Türkiye’ye gelen öğretim üyeleri, proje gruplarında çalışan doktora öğrencileri ve partner şirket yetkilileri için toplantı ve çalışma mekanları sağladı. Isısan tarafından bilgi paylaşımı için oluşturulan Isısan Akademi’nin Koşuyolu binası projenin ikinci ev sahibi ülkesi olan Türkiye’de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından Prof. Dr. Zerrin Yılmaz yönetiminde düzenlenen eğitim etkinliklerine ve toplantılara tahsis edildi.Proje grupları ve öğretim üyeleri, Isısan Akademi Koşuyolu binasında İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Figen Kadırgan tarafından verilen “Güneş Enerjisi Isı Çevrimi - Solar Energy Thermal Conversion” ve  Isısan Yenilenebilir Enerjiler ve Alternatif Sistemler departmanından Nejat Kiper tarafından verilen “Renewable Energy and Alternative System Applications” konulu seminerlere katıldılar ve Isısan Akademi’nin bir parçası olan Yenilenebilir Enerjiler ve Alternatif Sistemler showroom’unda çalışır durumdaki hava, toprak, su kaynaklı ısı pompaları ve güneş enerjisi sistemlerini inceleme şansı buldular ve Isısan’dan bu konuda teknik bilgi desteği aldılar.Türkiye’de gerçekleştirilen etkinliğe, koordinatörlüğü üstlenen Almanya Stuttgart University of Applied Science ve 2. ev sahibi İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yanı sıra, İspanya’dan Universitat Rovira i Virgili, İtalya’dan Politecnico di Torino, İngiltere’den De Montfort University ve Loughborough University, Polonya’dan Opole Technical University, İrlanda’dan ise University College of Dublin katıldılar. Programda doktora tezlerinin sunumları, yenilenebilir enerjiler, alternatif sistemler ve enerji yönetim sistemleri ile ilgili doktora dersleri ve firma ziyaretleri yer aldı.

CITYNET araştırma aktivitelerinin genel kapsamını, düşük enerji tüketimi ve yüksek yenilenebilir enerji kullanımı ile CO2 emisyonlarını yüzde 30’a kadar düşürmek için şehir yapılarının planlama, yönetim ve işletimini sağlayan yenilikçi, internet temelli, online araçlar geliştirmek oluşturuyor.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/uluslararasi-akademisyenlerin-enerji-verimliligi-arastirmasina-isisan-destegi_62148.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!