Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Uluslararası İdealkent Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kente ve kent halkına pozitif katkı sağlayan projelere verilen Uluslararası İdealkent Ödülleri, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nda (UNESCO) düzenlenen törende sahiplerini buldu.

yapi.com.tr/AA
Uluslararası İdealkent Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kent Araştırmalar Enstitüsünce UNESCO'nun Paris'teki genel merkez binasında düzenlenen ödül töreni öncesinde "Şehirlerin Geleceği ve Uluslararası Örgütlerin Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesindeki Rolü" başlıklı panel gerçekleştirildi.

Panelde konuşan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe, yerel değerlerin kentlerde özenle korunduğunu ve sürdürülebilir şehirleşmenin önemli unsurlarından biri kabul edildiğini söyledi.

Şehirlerin sahip olduğu değerlerle diğer kentlerle ilişkiler geliştirdiğini ifade eden Karatepe, bunun insanlığın geleceğini için önemli olduğunu belirtti.

Karatepe, kentlerin arasında gerçekleşen ilişkilerin kültür içerikli olduğunu dile getirerek Türkiye'deki şehirlerle yurt dışındaki şehirler arasında ilişkiler geliştirilmesin teşvik edildiğini söyledi.

Kent Araştırmaları Enstitüsü Genel Direktörü Emir Osmanoğlu, kentte çıkan bir sorunun veya güzel bir uygulamanın diğer kentleri de etkilediğini kaydetti.

Kentlerinin sorunlarının çözümü ve kentsel yaşam kalitesinin yükseltilmesi için uluslararası iş birliklerinin son derece önemli olduğu görüşünü paylaşan Osmanoğlu, her şehrin kendine özgün sorun ve imkanlarıyla sakinlerini daha iyi bir yaşam sunabilmek için mücadele verdiğini anlattı.

Kent Araştırmaları Enstitüsü Genel Sekreteri Yusuf Sunar, enstitünün kentlerde yaşanan sorunlara ilişkin çözüm üretmek için kurulduğunu aktardı.

Sunar, Uluslararası İdealkent Ödülleri'nin kentsel sorunların çözümünde yenilikçi, toplumcu ve ekoloji arayışları teşvik etmeyi amaçladığını kaydetti. Yusuf Sunar, kentin sadece fiziksel şartların iyileştirilmesini değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel değerleri yeniden üreten, toplumsal adaleti sağlayan, çevreye duyarlı, yerel demokrasiyi güçlendiren ve toplumsal riskleri azaltan ideal kent ödüllerinin kapsamı içerisinde yer aldığını belirtti.

Etkinliğe Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Eski Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu, Uluslararası Adalet ve Eşitlik Konseyi (COJEP) Başkanı Ali Gedikoğlu, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcıları Barbara Toce ve Anna Magyar, İtalya'nın Urbino kentinin Belediye Başkan Yardımcısı Roberto Cioppi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı Uğur İbrahim Altay katıldı.

Üniversite yerleşkelerinde öğrencilere, cep telefonuna yüklenen uygulama ile ekonomik şartlarda bisiklet kiralama hizmeti veren ve "Nesil Paylaşımlı Bisiklet Sistemi" ödülüne layık görülen Unibike'nin Yönetim Kurulu Başkanı Akıncı, ödül töreninde yaptığı açıklamada, "Sistemimiz çok beğenildi. Kentlerde de uygulamak için belediyelerle görüşüyoruz. Avantajımız, ekonomik bir hizmet üretebiliyor olmamız." dedi.

Çevre konusunda insanların çok şey yapabileceğine işaret eden Akıncı, "Bu onur verici ödülü, öncelikle Unibike emekçileri ve üyeleri, iki teker üzerinde oksijen soluyup özgürce pedal çevirenler, çocuklarına servet değil yaşanabilir bir dünya bırakmayı önemseyenler için alıyorum." diye konuştu.

Akıncı sistemin Ege, Akdeniz, Selçuk, İnönü ve İzmir Teknoloji Üniversitelerin kampüslerinde uygulandığını söyledi.