Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uluslararası Tarih ve Sanat Eserlerini Koruma Kongresi Başladı

Sponsorluğu Sakıp Sabancı Müzesi tarafından yürütülen, İstanbul tarihi ve sanat eserlerinin korunmasını amaçlayan ''Uluslararası Tarih ve Sanat Eserlerini Koruma Kongresi'', Sabancı Center'deki konferans salonunda yapılan toplantıyla başladı.

yapi.com.tr / AA
Uluslararası Tarih ve Sanat Eserlerini Koruma Kongresi Başladı Fotolar: Cihan Demirci (AA)

ponsorluğu Sakıp Sabancı Müzesi tarafından yürütülen, İstanbul tarihi ve sanat eserlerinin korunmasını amaçlayan ''Uluslararası Tarih ve Sanat Eserlerini Koruma Kongresi'', Sabancı Center'deki konferans salonunda yapılan toplantıyla başladı.
    
Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Zülküf Yılmaz, tarihi ve sosyal içerik oluşturan kongre ve araştırmaların kültürel mirasa katkı sağladığını bildirdi. Uluslararası Tarih ve Sanat Eserlerini Koruma Kongresi'nin konusunun ''Doğu Akdeniz'' ve ''Kültürel Mirası Koruma'' olması dolayısıyla, Türkiye'nin bu coğrafyadaki en müstesna ve en eski kültürlerden biri olduğunu vurgulayan Yılmaz, ''Kültürümüz tarih boyunca tüm insanlığın izlerini gururla taşımıştır. Bu bilinçle taşınır ve taşınmaz sanat eserlerinin sağlıklı bir şekilde korunmaları büyük önem taşımaktadır. Kültür varlıklarının korunmasına verdiğimiz önem, kültür varlığı araştırmaları ve kazılardan daha önemlidir'' diye konuştu.

Türkiye'nin her tarafından tarihsel araştırmalar ve bu konularda sosyo-kültürel çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığınca devam ettirildiğini söyleyen Yılmaz, ''Tarih ve sanat eserlerinde koruma bilinci gelişmemişse, bu konuda yapılan bilimsel araştırmaların da ciddi tahribata yol açması söz konusudur. Bakanlık olarak bu projeler üzerinde çalışmalar yapmaktayız'' dedi.

Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer ise kongre ile ilgili olarak, ''Tarihsel değerlerin geleceğin yaratılmasındaki büyük önemi tartışılamaz. Bu birikimin gelecek nesillere aktarılabilmesi ise en çok kültürel mirasın korunmasıyla gerçekleşebilir. Özellikle yerel yönetimlere ve hükümete bu konuda büyük iş düşüyor. Bu kongrenin alanında dünya çapındaki uzmanları bir araya getirerek kültürel mirasın önemine ve tüm yönleriyle korunmasına dikkat çekeceğine inanıyorum'' ifadesini kullandı.

24 Eylülde sona erecek kongreye, aralarında İngiltere, Almanya, Yunanistan, Danimarka, Fransa, İtalya, ABD, Kanada, Mısır, Tayland ve Japonya gibi ülkelerden gelen yaklaşık 350 ile Türkiye'den 70 müze uzmanı katılıyor.

ETİKETLER: koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/uluslararasi-tarih-ve-sanat-eserlerini-koruma-kongresi-basladi_82743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!