Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uluslararası Yapı / TURKEYBUILD İstanbul Fuarı'nda Avrasya Forumu

32. Uluslararası Yapı / TURKEYBUILD İstanbul Fuarı’nın önemli etkinliklerinden ‘Avrasya Yapı Forumu’, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Marmara Salonu’nda gerçekleştirildi. Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve DEİK Türk - Avrasya İş Konseyleri işbirliğiyle gerçekleştirilen foruma, Azerbaycan, Belarus, Moğolistan, Tacikistan ve Kazakistan temsilcileri

yapi.com.tr
Uluslararası Yapı / TURKEYBUILD İstanbul Fuarı'nda Avrasya Forumu

32. Uluslararası Yapı / TURKEYBUILD İstanbul Fuarı’nın önemli etkinliklerinden ‘Avrasya Yapı Forumu’, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Marmara Salonu’nda gerçekleştirildi. Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve DEİK Türk - Avrasya İş Konseyleri işbirliğiyle gerçekleştirilen foruma, Azerbaycan, Belarus, Moğolistan, Tacikistan ve Kazakistan temsilcileri katıldı. Forumun açılış konuşmasını yapan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, yapı sektörünün temsilcilerinden biri olarak forumun çok faydalı olacağına inancını dile getirdi ve Türkiye’de mobilize edilebilecek iş gücünün çok olmasının Türk müteahhitlik firmaları için yurtdışı pazarlarda önemli bir avantaj olduğuna değindi.

Doğan Hasol’dan sonra söz alan DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk – Avrasya İş Konseyleri Yürütme Kurulu Üyesi Ali Rıza Arslan , Avrasya’nın sanılandan daha büyük bir coğrafya olduğunu ifade etti ve bir trilyon Doların üzerindeki iş hacmi, doğal kaynak rezervleriyle büyük bir potansiyel taşıdığına dikkat çekti. Türkiye’nin bölgedeki Türki Cumhuriyetleri ilk tanıyan ülke olduğunu anımsatan ve ilişkilerin gelişim sürecinden bahseden Arslan, “Türk – Avrasya İş Konseyleri, ekonomik ve ticari ilişkilerde katalizör rolü oynuyor. Gerçekleştirilen etkinlikler, deneyimlerin paylaşıldığı birer platforma dönüşüyorlar” dedi. Arslan, bölgede iş yapan Türk firmaların finansman için çoğunlukla kendi öz kaynaklarını kullandıklarını, yerel ortaklıklar oluşturduklarını, kazançlarını da tekrar yatırıma dönüştürerek yerel büyümelerini sürdüklerini anlatarak, Türkiye – Avrasya ülkeleri arasındaki iş hacminin 2025 yılında 150 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) hakkında kısaca bilgi veren TMB Genel Sekreter Yardımcısı Çiğdem Çınar da, birlik üyelerinin iç pazardaki işlerin yüzde 70’ini, dış pazarlarda gerçekleştirilen işlerin ise yüzde 90’ını gerçekleştirdiğini vurgulayarak, bugün 200 civarında ülkeye yapı malzemesi ihraç edilmesinde müteahhitlerin de önemli payı olduğuna işaret etti. Çiğdem Çınar, Türkiye’deki ve dünyadaki siyasi, ekonomik gelişmelerin, enerji maliyetlerinin Türk müteahhitleri dış pazarlara yönelttiğini anlatarak, 1970’li yıllarda Libya ile başlayan serüvenin bugün Batı Afrika ülkelerini, Orta Doğu’yu, Baltık ülkelerini, Rusya’yı kapsayan geniş bir coğrafyaya yayıldığını söyledi.Ticaret için olumlu bir iklim: Azerbaycan

Açılış konuşmalarının ardından geçilen forum bölümünün ilk konuşmacısı Azerbaycan İhracatı ve Yatırımı Geliştirme Kurumu (AZPROMO) Halkla İlişkiler Müdürü Nigar Rasulova ’ydı. Rasulova, Azerbaycan’ın performansı hızla yükselen büyük bir ekonomi olduğuna dikkat çekerek, Dünya Bankası raporlarına göre reformlar anlamında en hızlı ilerleme kaydeden ülke olduklarını vurguladı. “Ticaret için olumlu bir iklim yaratmak istiyoruz” diyen Rasulova, petrol ve gaz rezervlerinin de kendileri için büyük bir avantaj olduğunu belirtti. 1990’lı yıllarda çok önemli bir toprak reformunun hayata geçirildiğini, mülkiyet hakları konusunda önemli gelişmeler kaydedildiğini anlatan Rasulova, petrol dışındaki ticari yatırımları da önemsediklerini, bu anlamda önümüzdeki on yılın yabancı yatırımcılar için önemli fırsatlar sunacağını söyledi. Rasulova, 1999 yılından itibaren inşaat sektörünün yasal alt yapısının düzenlenmeye başladığına değinerek, “Sanayinin gelişmesi, astın alma gücünün artması, konut vb inşaat yatırımları için cazip bir ortam oluşturuyor. Ayrıca ulaşım ve altyapı yatırımları da sürüyor” dedi.

Avrupa’nın merkezinde genç bir ülke: Belarus

Belarus Ticaret Odası Minsk Departmanı’ndan Dış Ekonomik İlişkiler Uzmanı Uladzmir Boika ise Belarus’un Avrupa’nın merkezinde 10 milyon nüfusu ile genç bir ülke olduğunu belirtti ve ekonomik anlamda en gelişmiş BDT ülkelerinden biri olduklarını hatırlattı. İhracatın ülke ekonomisinde önemli bir kalem olduğunu ifade eden Boika, sadece Minsk’de 25 bin civarında şirketin faaliyette olduğunu dile getirdi. Boika, 30 yüksek eğitim kurumu ve 120 civarında ar-ge merkezi ile nitelikli bir iş gücüne sahip olduklarını da vurguladı.

Bakir bir ekonomi: Moğolistan

Foruma Moğolistan adına katılan Yol, Ulaştırma, İnşaat ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı Eğitim, Araştırma, Yatırım ve Konut Tedarik Ofisi Direktörü Yondonjamts Badraa , nüfusu 1 milyon olan Ulan Bator’da gerçekleştirilen konut projelerinden bahsetti. 2004 – 2008 yılları arasında 10 bin konutluk bir projenin gerçekleştirildiğini anımsatan Badraa, şu an 100 bin aileye barınma imkanı sunacak büyük bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Mortgage uygulamasına geçtiklerini, yasal altyapının hazırlandığını ifade eden Badraa, birincil ve ikincil piyasalara yönelik düzenlemelerin de yapıldığını kaydetti.

Yeni gelişmekte olan bir pazar: Tacikistan

Türk – Tacik Sanayici ve İşadamları Derneği (TATSİAD) Genel Sekreteri Mustafa Beyaz da, 2005 yılında dernekleştiklerini, Tacikistan’ın bölgedeki diğer ülkelere göre daha yeni gelişmeye başladığını söyledi. Ülkenin bu anlamda önemli fırsatlar sunduğunu belirten Beyaz, inşaat, altyapı ve enerji yatırımlarının bu çerçevede ele alınabileceklerini anlattı. Tacikistan’ın bürokrasi anlamında bölgedeki en hızlı ülke olduğuna vurgu yapan Beyaz, şimdiye kadar Oyak ve Kaynak Holding gibi birçok Türk şirketinin bölgede proje gerçekleştirdiğini anımsattı.

Forumun son konuşmacısı Kazakistan’dan I Trade Genel Müdürü Jenis Karimov , küresel ekonomik krizin Kazakistan’ı da etkilediğini, yarım kalan inşaat projelerinin tamamlanması için devlet ve belediye bütçelerinden bir fon oluşturulduğunu söyledi.

Ülke temsilcilerinin sunumlarından sonra ikili görüşmelere geçildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uluslararasi-yapi-turkeybuild-istanbul-fuarinda-avrasya-forumu_68849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!