Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ulus'ta Planlar İptal

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini belirtti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Ulus’ta kamu yararının kazandığını” söyledi.

yapi.com.tr
Ulus'ta Planlar İptal

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan iptal ile ilgili, “Yargı, Ulus’un tarihinin ve kültürünün tarumar edilmesine izin vermedi” dedi.

Candan şöyle devam etti: “Ulus Tarihi Kent Merkezi  1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile hükümlerinin kamu yararına, plan açıklama raporunun hukuka, imar hukukunun temel ilkelerine ve uygulama esaslarına aykırı olması, geleneksel dokuya ilişkin izler ve yapılaşmalarla uyumlu olmaması, planın koruma amaçlı imar planı mevzuatına uygun şekilde hazırlanmaması nedeniyle açtığımız davada verilen iptal kararı sevindiricidir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Ulus gibi kent için tarihi ve kültürel değeri yüksek bir alanı birilerinin rant emellerine teslim etmedik, etmeyeceğiz. Bu kararla birlikte sonra Ulus’ta  vurulan her kazma ve çakılan her çivi hukuksuzdur.”

Candan, Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi  1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın iptal gerekçelerini sıraladı: “Nazım İmar Planları bilimsel araştırmaların sonucunda ve yerleşim yerlerini her türü ihtiyacı göz önüne alınarak hazırlanan kapsamlı planlardır. Bu planlarda yapılacak değişiklikler, plan hazırlanırken öngörülen ana kullanım kararları, planın bütünselliğini ve sosyal donatı dengesini bozucu nitelikte olamazlar. Nazım İmar Planı’nda yapılacak değişikliklerin planlama teknikleri,  şehircilik ilkeleri ve kamu yararı açısından zorunlu olduğunun bilimsel olarak gerekçeleriyle ortaya konulması gerekmektedir. Söz konusu meclis kararının dayanağı Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılmış olması ve bu karar uyarınca kabul edilen imar planlarının yargı kararlarıyla iptal edilmiş olması nedenleriyle yasal dayanaktan yoksun hale gelen davalı idare işlemlerinde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır. Dava konusu işlemlerin iptaline ve 30 gün içinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi nezdinde istinaf yolu açık olmak üzere 05. 09 2016 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.”

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14.10.2014 tarih ve 1871 sayılı kararı ile onaylanan Ulus Tarihi Kent Merkezi  1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı koruma, şehircilik ve hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşımıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulusta-planlar-iptal_151272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!