Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Umarız Yeni Makro Hedefler Sektörümüzün Önünü Açar"

İnşaat Malzemecileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, ''Umarız bugün kurulan hükümet ve bakanlıkların yeni yapılanmasıyla yeni makro hedefler sektörümüzün önünü açar'' dedi.

yapi.com.tr / AA
"Umarız Yeni Makro Hedefler Sektörümüzün Önünü Açar"

İnşaat Malzemecileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, ''Umarız bugün kurulan hükümet ve bakanlıkların yeni yapılanmasıyla yeni makro hedefler sektörümüzün önünü açar'' dedi.

Dernek tarafından TOBB Plaza'da düzenlenen ''Kamuda yeni yapılanma süreci, ekonomi ve Türk inşaat sektörünün geleceği'' konulu 2. Ekonomi Toplantısı'nda konuşan Bilmaç, Türk ekonomisinin 2011 yılının ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüme oranıyla tüm dünyanın hayranlığını kazandığını belirterek, ekonominin büyümesinde inşaat sektörünün de yarattığı katma değer, sağladığı istihdam, gerçekleştirdiği ihracatla büyük pay sahibi olduğunu anlattı.

Sektör açısından bu büyümenin sürdürülebilir olup olmadığı ve ekonominin ısınıp ısınmadığının önemli olduğunu vurgulayan Bilmaç, seçim öncesinde Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmesinin ancak Türk inşaat sektörü gibi rekabetçi ve katma değeri yüksek sektörlerin katkısıyla mümkün olabileceğinden yola çıkarak, Başbakanlığa kamuda sektörle ilgili nasıl bir yapılanma ihtiyacı bulunduğu konusunda görüşlerini sunduklarını anımsattı.

Bilmaç, ''Umarız bugün kurulan hükümet ve bakanlıkların yeni yapılanmasıyla yeni makro hedefler sektörümüzün önünü açar'' dedi.

İnşaat sektörünün geçen yıl 17,1 oranında büyüdüğünü, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 14,8 büyüme ile tamamladığını bildiren Bilmaç, sektör olarak 2010 yılında 19 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bilmaç, son 5 yılda yıllık ortalama ihracat artışının ortalama yüzde 15 olurken, Türkiye'yi inşaat malzemesi ihracatı yapan ülkeler arasında 7. sıraya yerleştirdiklerini ifade eden Bilmaç, üretimde ise yüzde 11,5 büyüme oranıyla ülkenin inşaat malzemeleri sanayisi olarak alanında dünyada ilk 5 arasında bulunduğunu söyledi.

Avrupa pazarı yanında Rusya, Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere Asya ve Ortadoğu'nun birinci pazarları olmaya devam ettiğini anlatan Bilmaç, geçen 5 yıl içinde inşaat sanayinin yakaladığı yüzde 15 büyümeyi yıl sonunda yüzde 16,5'a çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

''Başbakan, Bakanlar Kurulu'nu şirket gibi yönetiyor''

İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu'nu bir şirket gibi yönettiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Başbakan şuna bakıyor? Bir önceki dönemde bana hangi bakan daha fazla kar getirdi? Nedir kar? Oy. Dolayısıyla 3 dönem üst üste tek başına iktidarı sağlayan bakanlar kimdir? Siz bir şirket yöneticisi olarak size bu başarıyı sağlayan ekibin büyük bir kısmını değiştirerek yola devam eder misiniz? Bir mantık yok. Dolayısıyla bakanların büyük bir kısmının yerini koruması, Başbakan ve kurumsal hafızanın devamı açısından yanlış değil.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/umariz-yeni-makro-hedefler-sektorumuzun-onunu-acar_88251.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!