Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Unakıtan Villaları Yeniden...

Unakıtan villaları yeniden...

Radikal Gazetesi
Unakıtan Villaları Yeniden...

iri kaçak olan, iki villasını yıkan Maliye Bakanı Unakıtan, aynı alana üç villa yapmak için gerekli onayı aldı. Unakıtan, 1981-1982 yılında Çamlıca'da ev yaptırdı. 1991 yılında Unakıtan'ın villasının ve arazisinin bulunduğu bölge sit alanı ilan edildi. Ancak sit alanı olmasına karşın Unakıtan, arazisine ikinci bir villa inşa etti.

Unakıtan Şubat 2005 yılında çocuklarına yeni bir villa yapmak için başvuruda bulundu. Koruma Kurulu'ndan izin çıkmadı. Kısa bir süre sonra Çamlıca Nazim İmar Planı'yla bölgede yapılaşma oranı yüzde 6'dan 15'e çıkarıldı.

Ancak yeni plan kaçak yapılar için imar affı anlamına gelmediği, yeni inşa edilecek binalarda geçerli olduğu için Unakıtan'ın kaçak villasını yıkması gerekiyordu. Unakıtan, depremde hasar gören villasıyla birlikte kaçak villasını 3 Mart 2006 tarihinde yıktırdı. Daha sonra ise, üç villa yapmak için proje hazırlattı. Belediyenin onayının ardından, 3 No'lu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu 3 Mayıs 2006'da oyçokluğuyla Bakan Unakıtan'ın üç villa projesini onayladı.

Başkan 'Hayır' dedi
Koruma Kurulu'nun dokuz üyesinden beşi 'Evet', aralarında Kurul Başkanı Doç. Dr. Can Binan'ın da bulunduğu dört üye 'Hayır' oyu verdi. Şehir planlamacısı üyeler, Çamlıca'nın henüz 1/1000'lik nazım planlarının hazırlanmadığını belirterek, projenin daha sonra değerlendirilmesi istedi. Binan da, mimari açıdan projeyi niteliksiz buldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unakitan-villalari-yeniden-_45848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!