Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

UNESCO Heyeti İstanbul’u İnceliyor

Heyet, Sulukule, Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları, Yedikule’deki Sur Koruma Bandı Ve Ayvansaray mahallesinde incelemelerde bulundu.

Radikal Gazetesi
UNESCO Heyeti İstanbul’u İnceliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Merkezi’nden İstanbul’a gelen heyet, Fatih’teki çeşitli tarihi yapı, bina ve bölgelerde inceleme yaptı.

UNESCO Dünya Mirasını Koruma Merkezi’nden Avrupa ve Kuzey Amerika Bölümü Başkanı Mechtild Rossler ve üye Junaid Sorosh Wali ve ICOMOS Uluslararası Ahşap Bilimsel Komitesi Onursal Başkanı David Michelmore’dan oluşan heyet, alan incelemelerine, "Sulukule" olarak bilinen, Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Alanından başladı.

Sulukule sakinleri görüş bildirdi



Bu bölgedeki binaların durumunu inceleyen heyete, Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı Talip Temizel ve belediyenin yenileme alanlarından sorumlu başkan danışmanı Mustafa Çiftçi, uygulanan ve uygulanacak olan projeler hakkında bilgi verdi.

Bölgedeki incelemeler sırasında, yenileme projesindeki bazı uygulamalara karşı çıkan Sulukule Platformu üyeleri ve bazı semt sakinleri de heyete görüşlerini bildirdi.

Heyet, buradaki incelemelerinin ardından Tekfur Sarayı’na geçerek, Tekfur Sarayı Restorasyon Projesi Müdürü Şirin Akıncı’dan proje konusunda bilgi aldı.

Daha sonra ,Anemas Zindanları ve Emir Buhari Tekkesi restorasyonlarını gören heyet, ardından Ayvansaray Mahallesi’ni gezerek restore edilecek binaları inceledi.

"Sur koruma bandı"nı da gezdiler



Heyet, bir süre sonra Yedikule’de ilk etapta 60 bin metrekaresi kamulaştırılan ve yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda olan "sur koruma bandı"nı gezdi. Kamuya açık yeşil alan olarak düzenlenmek üzere çalışmalar yapılan sur koruma bandındaki gezilerinde bir alana dökülen hafriyatı gören heyettekiler, bu malzemelerin kalıcı olup olmadığını sordu.

Belediye yetkilileri de bölgenin geçici şantiye olarak kullanıldığını belirterek, söz konusu hafriyatların kamyonlar ile başka bir adrese götürüldüğünü söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unesco-heyeti-istanbulu-inceliyor_61442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!