Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Üniversite Mezunu Olmak Ne Kadar Prim Sağlıyor?

Üniversite Mezunu Olmak Ne Kadar Prim Sağlıyor?

yapi.com.tr
Üniversite Mezunu Olmak Ne Kadar Prim Sağlıyor?

Merkez Bankası bünyesinde yayınlanan son araştırmada, Türkiye’de özel sektörde çalışan üniversite mezunlarının ortalama saat ücretlerinin, lise ve altı öğrenim görenlerden 6,7 lira daha fazla olduğu belirlendi.

Merkez Bankası tarafından yayınlanan ve Okan Eren tarafından kaleme alınan araştırmada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Anketi verilerine dayanarak 2004- 2014 yılları arasında özel sektör ve kamu kurumlarındaki “eğitim primini” araştırıldı.

Üniversite mezunları ile lise ve altı eğitim düzeyine sahip olanların ortalama saatlik ücretleri arasındaki fark “üniversite eğitim primi” olarak adlandırıldı.

21- 65 yaş arasındaki çalışanlara ilişkin verilerin dikkate alındıüı araştırmada, 2004-2014 yıllarındaki ücret ve maaşlar 2014 yılı fiyatları üzerinden hesaplandı.

Söz konusu 11 yıllık dönemde, özel sektörde çalışan her iki eğitim grubundakilerin ortalama reel saatlik ücretlerinin arttığı gözlendi. Bu dönemde, üniversite mezunlarının ortalama saatlik reel ücretleri 10,8 olurken, lise ve altı eğitim düzeyindekilerin ortalama saatlik ücretleri 4,1 TL oldu. Arada 6,7 liralık bir fark oluştu.

Özelde fark bin 206 TL

Özel sektördeki üniversite eğitim primi ortalama 2,7 seviyesinde gerçekleşti. Bir başka ifadeyle, özel sektördeki lise ve altı eğitim görenler 1 lira kazanırken, üniversite mezunları 2,7 lira kazandı. Saat başına 6,7 liralık fark aylık bin 206 lira daha fazla ücret anlamına geliyor.

Özel sektöre göre, kamu kurumlarında üniversite eğitim priminin daha düşük olduğu dikkat çekti. 2004- 2014 döneminde üniversite mezunu kamu çalışanlarının ortalama saatlik reel ücretleri 13,9 TL olurken, daha düşük eğitim düzeyine sahip kamu çalışanlarının ortalama ücretleri 8,5 TL olarak gerçekleşti. Kamuda çalışan lise ve altı düzeyde eğitim görenler 1 lira kazanırken, üniversite mezunlarının 1,6 lira kazandığı görüldü. Kamuda üniversite eğitim primi 1,6 oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/universite-mezunu-olmak-ne-kadar-prim-sagliyor_143520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!